پنج شیوه مدیریت بمباران اخبار؛ چگونه دچار اضطراب خبری نشویم؟

دریافت فزاینده نوتیفیکیش‌‌های خبری بر روی گوشی‌های هوشمند می‌تواند در بعضی از افراد اثرات ثانویه منفی به‌دنبال داشته باشد
دریافت فزاینده نوتیفیکیش‌‌های خبری بر روی گوشی‌های هوشمند می‌تواند در بعضی از افراد اثرات ثانویه منفی به‌دنبال داشته باشد Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شنیدن اخبار هولناک و خبرهایی که ماهیاتا استرس‌زا هستند حتی اگر در دوردست‌ها هم اتفاق افتاده باشد باز بر قشر وسیعی از افراد تاثیر می‌گذارد. برای مدیریت اضطراب و استرس خبری که این‌روزها به‌نوعی به جزء لاینفک زندگی بشر مدرن تبدیل شده چه کارهایی می‌توان کرد؟

آگهی

بمباران خبری رسانه‌ها در عصر دیجیتال و رشد روزافزون خبررسانی لحظه‌ای و فوری به‌ویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا میزان استرس و اضطراب افراد بواسطه آگاهی آنی از اتفاقاتی که لزوما ارتباط مستقیمی با زندگی آن‌ها ندارند، افزایش یابد. شنیدن اخبار هولناک و خبرهایی که ماهیتا استرس‌زا هستند حتی اگر در حوزه جغرافیایی دوری حادث شده باشند هم قابلیت تاثیرگذاری منفی بر قشر وسیعی از افراد را دارند.

دریافت فزاینده اعلان‌های (نوتیفیکیشن) خبری بر روی گوشی‌های هوشمند که بعضا چندین‌بار در ساعت روی صفحه تلفن شما نمایان می‌شود، می‌تواند در بعضی از افراد اثرات ثانویه منفی به‌دنبال داشته باشد.

اما برای مدیریت اضطراب و استرس خبری که این‌روزها به‌نوعی به جزء لاینفک زندگی بشر مدرن تبدیل شده چه کارهایی می‌توان کرد؟

 مایکل زیفرا، یکی از متخصصان روان‌شناسی گروهی پزشکی نورث‌وسترن آمریکا در یادداشتی که در ماه مارس و در بحبوحه حمله نظامی روسیه به اوکراین منتشر کرده، ۵ شیوه کارآمد را پیشنهاد کرده است.

۱. از موضوعات خبری تحریک‌آمیز دوری کنید

اگر بین شما و خبری که دنبال می‌کنید یک رابطه شخصی وجود داشته باشد، استرسی که حس می‌کنید دو چندان خواهد بود. اگر متوجه شده‌اید که برخی کانال‌های خبری و شبکه‌های تلویزیونی اخباری را پوشش می‌دهند که برای شما خوشایند نیست، بهتر است که دیگر این منابع خبری را دنبال کنید. حتی این امکان در برخی از شبکه‌های اجتماعی فراهم است تا با مشخص کردن واژه‌هایی که نسبت به آن‌ها حساسیت دارید، خبرهای مرتبط با چنین واژه‌هایی را دریافت نکنید.

۲. زمان اختصاص یافته به اخبار را محدود کنید

با توجه به رشد تکنولوژی گوشی‌های هوشمند و تعدد اپلیکیشن‌های خبری شما هر روز بیشتر از گذشته در معرض حجم نامحدودی از اخبار قرار می‌گیرید. درست است که اطلاع‌ داشتن از وقایع جاری در زندگی روزمره مهم است اما از یاد نبرید که اختصاص بیش از اندازه وقت به اخبار می‌تواند سلامت روانی شما را هم به مخاطره بیندازد. هستند افرادی که به خواندن و پی‌گیری اخبار «اعتیاد» دارند و به‌زعم دکتر زیفرا برای این‌دسته از افراد عبور کردن از کنار وقایع خبری، کار آسانی نیست. بهترین راه مدیریت علاقه‌های خود در مصرف زمان اختصاص یافته به اخبار و محدود کردن زمانی است که به دنبال کردن اخبار از روی وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌پردازید. بهترین قاضی خودتان است؛ بنابراین اگر خودتان فکر می‌کنید زمانی که به این‌کار اختصاص می‌دهید زیاد است، آن‌را محدود کنید.

۳. آگاهی نسبت به میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی این قابلیت را دارند که احساس شما از دنیای اخبار و اطلاعات را تشدید کنند. به اعتقاد دکتر زیفرا همیشه و همه‌وقت اخبار به شکلی از اشکال در شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند و به‌صورت خودکار در معرض دید شما قرار می‌گیرند؛ موضوعی که می‌تواند برای برخی مشکل‌ساز شود.

در معرض مداوم و نامحدود محتوای خبری قرار داشتن، می‌تواند تمام توجه شما را معطوف خود کند. مسئله‌ای که همزمان امکان تمرکز شما بر موضوعات دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن‌را بشدت سخت می‌کند. بنابراین لازم است که نسبت به محتوای شبکه‌های اجتماعی هوشیار باشید و اپلیکیشن‌هایی که برای روانتان مضر هستند را سریعا از روی گوشی خود پاک کنید.

۴. تمرین مدیریت خوب استرس

دکتر زیفرا در مطالعات خود به این نتیجه رسیده که مدیریت صحیح و در عین حال مداوم استرس می‌تواند راهی آسان و موثر برای کمک به کاهش اضطراب خبری باشد. ورزش منظم، خواب کافی و تغذیه مناسب از دیگر فاکتورهای لازم در مبارزه با استرس هستند. اگر فکر می‌کنید که تلفن شما باعث اضطرابتان می‌شود، خاموشش کنید و حتی برای مدت کوتاهی هم شده، بدون استفاده از برق و وسایل برقی زندگی کنید.

۵. درک کنید که این طبیعی است

صرفنظر از اینکه چه نامی بر آن می‌گذارید، امروزه اضطراب ناشی از خبر به پدیده خیلی رایجی تبدیل شده است. دکتر زیفرا می‌گوید ما در دوران نامطمئنی زندگی می‌کنیم و واقعیت این است که این عدم اطمینان خود به عامل اصلی اضطراب‌زایی بین مردم مبدل شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با ۱۲ راه حل ساده برای کاهش استرس آشنا شوید

ابداع روش تازه برای اندازه‌گیری میزان استرس با استفاده از جرم گوش

سازمان جهانی بهداشت: چهار پنجم نوجوانان جهان به اندازۀ کافی تحرک ندارند