کشتی غرق شده ارنست شکلتون بعد از یک قرن در اعماق دریا پیدا شد

 نمایی از کشتی غرق شده اندورنس، کشتی ارنست شاکلتون کاوشگر بریتانیایی قطب جنوب
نمایی از کشتی غرق شده اندورنس، کشتی ارنست شاکلتون کاوشگر بریتانیایی قطب جنوب Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کشتی سطلنتی در جریان یک سفر اکتشافی در نوامبر ۱۹۱۵ میلادی پس از برخورد با یک توده یخی در نزدیکی قطب جنوب غرق شد. ارنست شکلتون و تیم همراهش موفق شدند به‌طرز معجزه‌آسایی بوسیله سه قایق‌های کوچک و به‌لطف آذوقه‌هایی که همراه داشتند خود را از مرگ حتمی نجات دهند.

آگهی

حدود ۱۰۷ سال پس از ماجرای غرق شدن کشتی ارنست شکلتون که در نوع خود یکی از قهرمانانه‌ترین سفرهای دریایی زمانه خود محسوب‌ می‌شود، تیم تحقیقاتی «اندورانس۲۲» (Endurance) خبر از پیدا شدن بقایای این کشتی بریتانیایی داده است.

این گروه تحقیقاتی چهارشنبه ۹ مارس با انتشار عکسی در حساب توئیتری خود از پیدا شدن بقایای کشتی‌ای به همین نام در عمق ۱۰ هزار پایی آب‌های یخ‌زده جنوبگان در دریای «وِدِل» خبر داد. تیم اکتشافی «اندورانس ۲۲» اوایل فوریه بندر کیپ تاون آفریقایی جنوبی را برای این ماموریت به مقصد جنوبگان ترک کرده بود. یکی از قابلیت‌های مهم کشتی تیم تحقیقاتی توانایی درنوردیدن توده‌های یخی به ضخامت ۱ متر و ادامه مسیر در آب‌های یخ‌زده بود.

تیم تحقیقاتی در جریان عملیات جستجو از جدیدترین فن‌آوری‌های اکتشافی نظیر پهپادهای زیرآبی برای تعیین دقیق محل کشتی غرق شده استفاده کرده است. با توجه به شرایط جوی منطقه، سردی و سنگینی و تاریکی آب و عدم نفوذ نور خورشید به عمق ۱۰ هزار پایی (حدودا عمق ۳ هزار متری)، کشف بقایای این کشتی اتفاق مهمی محسوب می‌شود که البته می‌تواند خود دلیلی باشد بر دست‌نخورده ماندن نسبی این کشتی.

تصاویر و ویدئوهای منتشر شده حکایت از آن دارد که بدنه چوبی این کشتی ۳ دکله بعد از بیش از ۱۰۰ سال هنوز در وضعیت خوبی است و حتی به حروف طلایی نام کشتی هم آسیبی وارد نشده است. سکان چوبی کشتی هم‌چنان در وضعیتی قرار دارد که گویی قراراست ناخدا تا لحظاتی دیگر هدایت آن‌را دوباره در دست بگیرد. به اعتقاد کارشناسان برودت هوا در محل کشف کشتی احتمال زندگی کردن باکتری‌، بیدها و کرم‌های چوب‌خوار و سایر موجوداتی که می‌توانستند از بدنه کشتی تغذیه کنند را منتفی کرده است.

این کشتی سطلنتی در جریان یک سفر اکتشافی در نوامبر ۱۹۱۵ میلادی پس از برخورد با یک توده یخی در نزدیکی قطب جنوب غرق شد. ارنست شکلتون و ۲۷ همراهش موفق شدند به‌طرز معجزه‌آسایی بوسیله سه قایق‌های کوچک و به‌لطف آذوقه‌هایی که همراه داشتند خود را از مرگ حتمی نجات دهند.

شکلسون هیچ‌گاه نتوانست آرزوی خود مبنی بر عبور از جنوبگان از طریق قطب جنوب را جامه عمل بپوشاند چرا که اصلا موفق به پا گذاشتن بر خاک این قاره نشد. او ۷ سال بعد از غرق شدن کشتی از دنیا رفت. ماجرای سفر اکتشافی ارنست شکلتون بعدها دستمایه کتابی شد به قلم بی.ای هوئنا؛ او در این کتاب تصویری که به‌فارسی هم ترجمه شده به ماجرای سفر قطب جنوب شکلتون پرداخته است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق پیمان جنوبگان، کلیه اشیاء اکتشافی با قدمت بیش از ۶ دهه، جزء آثار تاریخی محسوب می‌شوند و باید به همان شکل حفظ شوند. بنابراین نباید تغییری در بقایای این کشتی بوجود بیاید و احتمالا انتقال آن به روی آب ممکن نخواهد بود. قرار است با استفاده از فن‌آوری لیزر یک مدل ۳ بعدی از بقایای کشتی طراحی و در نمایشگاه دائمی موزه به‌نمایش درآید. اعضای تیم تحقیقاتی می‌گویند می‌خواهند تصمیمی بگیرند که ارنست شکلتون فقید به آن‌ها مفتخر باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جستجوها برای بقایای کشتی ناپدید شده در باهاماس متوقف شد

رابطه تغییرات اقلیمی و ناپدید شدن شهاب‌سنگ‌ها؛ زیان جبران‌ناپذیری که علم بشر می‌بیند

بزرگترین کوه یخ جهان از قطب جنوب در «مسیر نابودی» در حال حرکت است