تعداد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در جهان از ۶ میلیون نفر گذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارس
ویروس كرونا در چین
ویروس كرونا در چین   -  Copyright  AP Photo

بر اساس داده‌های دانشگاه جان هاپکینز، تعداد قربانیان بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان از مرز ۶ میلیون نفر نیز فراتر رفت.

مرگ و میر روزانه در ماه گذشته کاهش چشمگیری داشته و از حدود ۱۱ هزار نفر به حدود ۷ هزار نفر در روز رسیده است. این یکی از پایین‌ترین نرخ‌های گزارش شده در سال گذشته بوده است با این حال کارشناسان می‌گویند که هنوز آمار تلفات زیاد است و در حدود چهار ماه گذشته حدود ۱ میلیون مرگ ثبت شده است.

بر اساس آمارهای رسمی از هر هزار و ۳۰۰ نفر در جهان، دست‌کم یک نفر در اثر ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌ است. هرچند کارشناسان بر این باورند که آمار رسمی تلفات بسیار بیشتر از این بوده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت که بارها از لزوم ادامه مقابله با بیماری کووید۱۹ سخن گفته، روز یکشنبه هم در حساب توییتری خود هشدار داد که هنوز برای اعلام پیروزی بر کووید-۱۹ خیلی زود است. گبریسوس در ادامه نوشت: «بسیاری از کشورها با نرخ بالای بستری و مرگ در بیمارستان‌ها روبرو هستند. با انتقال بالا، تهدید پدید آمدن یک سویه جدید و خطرناک‌تر همچنان جدی است. ما از همه مردم می‌خواهیم احتیاط کنند و از همه دولت‌ها نیز درخواست داریم که این مسیر را ادامه دهند.»

ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را گزارش کرده است. آمارهای رسمی در این کشور حکایت از جان باختن حدود ۹۶۰ هزار نفر در اثر این بیماری دارد. این در حالیست که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده تخمین می‌زند که تعداد واقعی مرگ و میر در این کشور حدود ۳۲ درصد بیشتر از آمارهای رسمی است.

پس از ایالات متحده، برزیل، روسیه و مکزیک بیشترین مرگ و میر ناشی از این بیماری را گزارش و به ثبت رسانده‌اند. سازمان جهانی بهداشت در تازه‌ترین به روز‌رسانی خود اعلام کرده که مرگ و میرها در بیشتر نقاط جهان در حال کاهش است اما در غرب اقیانوس آرام و شرق دریای مدیترانه نسبت به یک هفته قبل افزایش یافته است. همچنین منطقه غربی اقیانوس آرام نیز در یک هفته گذشته افزایش موارد ابتلا را گزارش کرده است.

تاکنون حدود ۵۷ درصد از جمعیت جهان به صورت کامل در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده‌اند. البته این میزان به طور گسترده‌ای در مقایسه میان کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. کمتر از ۱۴ درصد از مردم کشورهای کم‌درآمد دست‌کم یک دوز از واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده‌اند، این در حالیست که این آمار برای کشورهای توسعه یافته بسیار بالاتر است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید