Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا اومیکرون، جهان را به سمت «ایمنی جمعی» در برابر کووید-۱۹ نزدیکتر می‌کند؟

آیا اومیکرون جهان را به سمت «ایمنی جمعی» در برابر کووید-۱۹ نزدیکتر می‌کند؟
آیا اومیکرون جهان را به سمت «ایمنی جمعی» در برابر کووید-۱۹ نزدیکتر می‌کند؟ Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تا زمانی‌ که ویروس گسترش پیدا می‌کند، دچار جهش می‌شود که این موضوع به زنده ماندن ویروس و ایجاد سویه‌های جدید کمک می‌کند. این جهش‌ها مانند اومیکرون می‌توانند در مقابل تاثیر واکسن یا ابتلاهای قبلی مقاوم‌تر شوند.

آگهی

کارشناسان می‌گویند بعید نیست که سویه بسیار مسری ویروس کرونا منجر به مصونیت جمعی شود.

با این حال دکتر دان میلتون از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مریلند به آسوشیتدپرس گفت: «ایمنی جمعی مفهومی پیچیده است و درباره کرونا صدق نمی‌کند.»

ایمنی جمعی زمانی رخ می‌دهد که شمار زیادی از جمعیت در برابر یک ویروس مصون باشند و در این صورت شیوع بیماری به آن‌هایی که واکسینه نشده‌اند یا با ابتلا به بیماری مصونیت پیدا نکرده‌اند دشوار می‌شود.

به‌عنوان مثال برای رسیدن به ایمنی جمعی در برابر سرخک باید ۹۵ درصد جامعه به این مصونیت برسند. با این حال امیدهای اولیه به ایمنی جمعی در برابر ویروس کرونا به دلایل متعددی از بین رفته است.

یکی از دلایل این است که میزان پادتن‌های ایجاد شده از واکسن‌های موجود یا ابتلاهای قبلی با گذشت زمان کاهش می‌یابد. در حالی که واکسن‌ها محافظت جدی در برابر بیماری نوع شدید ارائه می‌کنند، کاهش آنتی‌بادی‌ها به این معنی است که هنوز هم امکان ابتلا به بیماری حتی برای کسانی که مقاومت در بدن آن‌ها ایجاد شده است وجود دارد.

از سوی دیگر تنوع زیادی در واکسیناسیون وجود دارد. در برخی از کشورهای کم درآمد کمتر از پنج درصد از جمعیت واکسینه شده‌اند. برخی از کشورهای ثروتمند با تردید به تولید واکسن نگاه می‌کنند. و کودکان خردسال هنوز در بسیاری از کشورهای جهان واجد شرایط واکسیناسیون نیستند.

تا زمانی‌ که ویروس گسترش پیدا می‌کند، دچار جهش می‌شود که این موضوع به زنده ماندن ویروس و ایجاد سویه‌های جدید کمک می‌کند. این جهش‌ها مانند اومیکرون می‌توانند در مقابل تاثیر واکسن یا ابتلاهای قبلی مقاوم‌تر شوند.

دکتر میلتون می‌گوید که جمعیت‌ به سمت «مقاومت جمعی» حرکت می‌کند یعنی ابتلاها ادامه پیدا می‌کند اما مردم به اندازه کافی از محافظت برخوردار هستند و افزایش ابتلاهای آتی آنقدر باعث اختلال در جامعه نمی‌شود.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که کووید-۱۹ در نهایت مانند آنفلوآنزا خواهد شد و شاهد شیوع فصلی آن خواهیم بود اما دیگر موج‌های عظیم رخ نمی‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمز و راز اومیکرون؛ چرا کووید-۱۹ همچنان واکسن‌ها و درمان‌ها را شکست می‌دهد؟

آمریکا مجوز داد؛ تست تنفسی کووید زیر ۳ دقیقه

سویه فرعی اومیکرون به نام BA.2 به سویه غالب کرونا در جهان تبدیل می‌شود