Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنجلینا جولی در سفر به یمن: باید به فکر همه پناهجویان و قربانیان جنگ بود

تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنجلینا جولی، هنرپیشه هالیوود به یمن جنگ زده رفت تا در میان توجه جامعه جهانی به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، صدایی باشد برای مردم یمن. او شب گذشته نیز ویدیویی از سفرش به یمن در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.

آگهی

آنجلینا جولی، هنرپیشه هالیوود، روز یکشنبه ۶ مارس به یمن جنگ زده رفت تا در میان توجه جامعه جهانی به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، صدایی باشد برای مردم یمن. او شب گذشته نیز ویدیویی از سفرش به یمن در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.

خانم جولی در صفحه ایستاگرامش نوشت: «به یمن می‌روم تا تا یادآوری کنم باید به فکر همه پناهجویان و قربانیان جنگ بود.»

جولی که فرستاده ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان است، در عدن در جنوب این کشور فرود آمد تا با خانواده‌ها و پناهندگان مستقر در این شهر ساحلی دیدار کند.

سفر این هنرپیشه سرشناس به یمن جنگ‌زده امیدهایی را در میان فعالان حقوق بشر برای افزایش بودجه‌های بشردوستانه به وجود آورده است.

AP Photo
پای صحبت خانواده‌های جنگ زدهAP Photo

آژانس پناهندگان سازمان ملل امیدوار است که سفر آنجلینا جولی توجه را به نیازهای بشردوستانه فزاینده در یمن، فقیرترین کشور جهان عرب، پیش از برگزاری کنفرانس سالانه تعهد جلب کند. این کنفرانس ۱۶ مارس برگزار خواهد شد.

«مردم یمن به شدت به صلح نیاز دارند»

جولی در پستی در حساب اینستاگرامش نوشت: «همانطور که مشغول تماشای وحشت این روزهای اوکراین هستیم و در عین حال خواستار پایان فوری جنگ در آن کشور، من راهی یمن شده‌ام تا از مردمی حمایت کنم که به شدت به صلح نیاز دارند.»

یمن از سال ۲۰۱۴ [زمانی که شورشیان حوثی تحت حمایت ایران کنترل صنعا پایتخت این کشور و بخش اعظم شمال کشور را به دست گرفتند] درگیر جنگ داخلی بوده است.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که در آن زمان توسط ایالات متحده حمایت می‌شد، در سال ۲۰۱۵ وارد جنگ شد تا دولت یمن را به قدرت بازگرداند.

AP Photo
آنجلینا جولی در یمنAP Photo

بیش از ۱۵۰ هزار نفر قربانی جنگ در یمن

این درگیری به یک جنگ نیابتی منطقه‌ای تبدیل شده است که بیش از ۱۵۰ هزار نفر از جمله بیش از ۱۴ هزار و پانصد غیرنظامی در آن کشته شده‌اند. این جنگ نیابتی همچنین بدترین بحران انسانی جهان را ایجاد کرده است.

به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل حدود ۶۶ درصد از جمعیت ۳۰ میلیونی یمن برای بقای روزانه خود به کمک‌های بشردوستانه متکی هستند، از جمله بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر آواره و ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار پناهنده و پناهجو.

دیوید بیزلی، رئیس برنامه جهانی غذا ماه گذشته به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که حدود ۱۳ میلیون نفر در یمن به دلیل طولانی شدن درگیری‌ها و کمبود بودجه از گرسنگی رنج می‌برند.

AP Photo
سفر آنجلینا جولی به یمن و گفت‌وگو با مردمAP Photo

دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل گزارش داده است که طرح بشردوستانه ۲۰۲۱ آن برای یمن ۲.۲۷ میلیارد دلار از ۳.۸۵ میلیارد دلار مورد نیاز خود را دریافت کرده که پایین ترین سطح بودجه از سال ۲۰۱۵ است.

آنجلینا جولی در صفحه اینستاگرامش ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دنبال‌کننده دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنجلینا جولی پس از بیش از دو دهه از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان جدا شد

نبرد مارب؛ جنگی برای سرنوشت یمن

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است