Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجه ایران: اجازه نمی‌دهیم هیچ عامل خارجی منافع ملی کشور را در وین تحت تاثیر قرار دهد

دیدار حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران و سرگئی لاووروف، همتای روسی‌اش
دیدار حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران و سرگئی لاووروف، همتای روسی‌اش Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر می‌رسد این سخنان واکنشی به سخنان سرگئی لاوروف باشد که حمایت از توافق گروه ۴+۱ با ایران را به ارائه تضمین‌‌هایی برای ادامه همکاری مسکو با تهران خارج از تحریم‌های غرب منوط دانسته بود.

آگهی

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت که تهران به «هیچ عامل خارجی» اجازه نخواهد داد «منافع ملی کشور را در وین تحت تاثیر قرار دهد.»

به نظر می‌رسد این سخنان واکنشی به سخنان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه باشد که حمایت از توافق گروه ۴+۱ با ایران را به ارائه تضمین‌‌هایی برای ادامه همکاری مسکو با تهران خارج از تحریم‌های غرب منوط دانسته بود. پیش تر سخنگوی وزارت خارجه ایران رویکرد روسیه را تا به امروز «سازنده» توصیف کرده بود.

وزیر امور خارجه ایران در همین حال با تاکید مجدد بر استقبال ایران از نهایی‌کردن یک «توافق خوب»، بر عزم تهران در زمینه رعایت خطوط قرمز تعیین‌شده، «خصوصاً تضمین‌های مؤثر اقتصادی و حداکثرسازی منافع ایران» تاکید کرد.

این درحالیست که میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه در وین از ملاقات خود با راقائل گروسی، مدیر کل آژانس انرژی اتمی خبر داده است. آقای گروسی شنبه برای دیدار و گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر کرده بود.

همزمان فرانسه به روسیه در زمینه مصادر کردن تلاش هایی که بمظور حصول توافق در وین در جریان است هشدار داد. مسکو بتازگی از واشنگتن خواسته بود بصورت مکتوب تضمین دهد تحریم‌ها علیه روسیه بعلت حمله این کشور به اوکراین تاثیری بر تجارتش با تهران نخواهد گذاشت. درخواستی که با مخالفت آمریکا و اکنون با واکنش پاریس، بعنوان یکی از طرف‌های اروپایی مذاکرات همراه شده است.

یک مقام کاخ ریاست جمهوری فرانسه یکشنبه شب به خبرنگاران گفت: «دیپلمات‌ها تمایل دارند به موضوعات بر حسب اولویت و بصورت مستقل رسیدگی کنند. در غیر این صورت، واقعیت ماجرا فقط به باج گیری تبدیل می شود و دیگر دیپلماسی نیست.»

این درحالیست که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز دوشنبه از آمریکا خواست تا با اتخاذ یک تصمیم سیاسی و «اتخاذ ابتکارت» جهت حل مسائل باقیمانده اقدام کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیر عبداللهیان: شرط حضور وزاری خارجه در وین پذیرش خطوط قرمز ایران است

گفتگوی یورونیوز با وزیر امور خارجه ایران؛ امیرعبداللهیان: در کمتر از چند ساعت می‌توانیم توافق کنیم

امیرعبداللهیان: کنگره آمریکا برای بازگشت به برجام، بیانیه سیاسی صادر کند