گزارش تصویری: تلاش برای تخلیه آثار هنری بزرگ‌ترین موزه اوکراین در لویو

تلاش برای تخلیه موزه آندری شپتیتسکی در شهر لویو اوکراین
تلاش برای تخلیه موزه آندری شپتیتسکی در شهر لویو اوکراین   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AP

کارکنان موزه آندری شپتیتسکی، بزرگ‌ترین موزه اوکراین در شهر لویو تلاش می‌کنند تا آثار هنری گران‌بها و منحصر به فرد این مجموعه را از گزند حمله احتمالی روسیه در امان نگاه دارند

کارکنان موزه آندری شپتیتسکی، بزرگ‌ترین موزه اوکراین در شهر لویو تلاش می‌کنند تا آثار هنری گران‌بها و منحصر به فرد این مجموعه را از گزند حمله احتمالی روسیه در امان نگاه دارند.

شهر لویو، بزرگ‌ترین شهر در غرب اوکراین است؛ منطقه‌ای با بافت جمعتی متفاوت و عمدتا کاتولیک. آندری شپتیتسکی، شخصیتی که موزه به یاد او نامگذاری شده یکی از کشیشان برجسته کلیسای کاتولیک اوکراین بود.

AP
کارکنان موزه کتاب‌های خطی را از قفسه‌ها خارج و در کارتن بسته‌بندی می‌کنند.AP

ایالات متحده آمریکا و شمار دیگری از کشورهای غربی پیش از آغاز حمله روسیه در ۲۴ فوریه سفارت‌خانه‌های خود را از کی‌یف به لویو منتقل کردند. با آنکه احتمال حمله روسیه به غرب اوکراین در آغاز کم‌ بود اما پس از گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته امانوئل ماکرون با ولادیمیر پوتین، درنهایت رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد روسیه قصد اشغال تمام خاک اوکراین را دارد و به این ترتیب نگرانی‌ها از سرنوشت این شهر هم بیش از پیش شد.

AP Photo
ایهور کوژان، مدیر موزه ملی آندری شپتپسکی می‌گوید تا آخرین لحظه هم فکر نمی‌کردیم روسیه حمله کند.AP Photo

موزه آندری شپتیتسکی از همان روز نخست حمله روسیه به اوکراین تعطیل شد. کارکنان این مجموعه تلاش می‌کنند هزاران اثر باستانی و هنری از جمله تابلوها، مجسمه‌ها و کتب خطی نادر را در انبارهای امن جاسازی کنند. با این حال یکی از کارکنان موزه می‌گوید: «به هیچ وجه نمی‌دانیم آیا واقعا جای امنی پیدا می‌شود یا نه؟»

مجسمه‌های موزه به زیرزمین منتقل شده اند.
APمجسمه‌های موزه به زیرزمین منتقل شده اند.

ایهور کوژان، مدیر موزه آندری شپتیتسکی می‌گوید: «بعضی مواقع اشک‌مان در می‌آید. اینجا کار زیادی برده. یک موقعی هست که کار می‌کنید و منتظر نتیجه‌اید. اما حالا با این دیوارها و قفسه‌های خالی، فقط غم سراغمان می‌آید.»

AP Photo
درهای موزه آندری شپتیتسکی از زمان حمله روسیه به اوکراین بسته شده و دیگر معلوم نیست کی باز می‌شود.AP Photo

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین