علت فرود اضطراری جنگنده اف-۳۵ کره جنوبی برخورد عقاب ۱۰ کیلوگرمی اعلام شد

نمونه‌ای از جنگنده رادارگریز اف-۳۵ای
نمونه‌ای از جنگنده رادارگریز اف-۳۵ای   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

ارتش کره‌جنوبی روز پنجشنبه ۳ مارس (۱۲ اسفند) نتایج تحقیقات خود درباره فرود اضطراری یک جنگنده رادارگریز اف-۳۵ای (F-35A) در ماه ژانویه را اعلام کرد.

ارتش کره‌جنوبی روز پنجشنبه ۳ مارس (۱۲ اسفند) نتایج تحقیقات خود درباره فرود اضطراری یک جنگنده رادارگریز اف-۳۵ای (F-35A) در ماه ژانویه را اعلام کرد.

نیروی هوایی کره جنوبی پس از اعلام پایان تحقیقات درباره حادثه‌ای که در چهار ژانویه رخ داد گفت یک عقاب ۱۰ کیلوگرمی به ورودی هوای سمت چپ جنگنده برخورد و به یک دیواره در داخل محل تسلیحات آن وارد شد و به مجرای هیدرولیک و سیم‌کشی منبع تغذیه آسیب وارد کرد که باعث فرود اضطراری آن شد.

به گفته مقامات، این جنگنده پس از برخاستن از یک پایگاه هوایی در شهر چئونگ‌جو در ۱۴۰ کیلومتری جنوب سئول در حال پرواز در ارتفاع پایین برای ورود به میدان تیر برای ماموریت هوا به زمین بود. خلبان از این جنگنده سالم خارج شد.

بلافاصله پس از این حادثه، کره‌جنوبی و ایالات متحده یک تیم تحقیقاتی مشترک متشکل از ۱۲ کارشناس کره‌جنوبی و ۱۴ مقام آمریکایی از دولت، نیروی هوایی و شرکت سازنده این جنگنده تشکیل دادند.

بازرسان بخش صوتی و ضبط پرواز جنگنده، داده‌های مسیر رادار کنترل ترافیک هوایی و اظهارات خلبان را بررسی کردند تا علت فرود اضطراری مشخص شود.

نیروی هوایی کره جنوبی در ژانویه گذشته استقرار ۴۰ جنگنده رادار گریز اف-۳۵ای را اعلام کرد. این ۴۰ جت قرار بود تا پایان سال گذشته در این ناوگان مستقر شوند اما به دلیل بیماری همه‌گیر کووید این موضوع به تعویق افتاد.

مطالب مرتبط