زباله‌های فضایی با سرعت ۵۸۰۰ مایل در ساعت در مسیر برخورد با ماه

canva.com
canva.com   -  Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

روی سطح ماه حفره‌های بسیاری وجود دارد که یکی از دلایل آن نبود یک لایۀ محافظ (مانند اتمسفر زمین) در اطراف آن است. به همین دلیل شهاب‌سنگ‌ها و سیارک‌های بسیاری به سطح ماه رسیده و با آن برخورد می‌کنند

بررسی‌های فضایی حاکی از آن است که به زودی مجموعه‌ای از زباله‌های فضایی به وزن ۳ تن با کرۀ ماه برخورد و احتمالا حفرۀ بزرگی روی آن ایجاد خواهند کرد.

بنا بر گزارش کارشناسان سایت «بیل گری» که در زمینه ردیابی اجرام آسمانی فعال است، این زباله‌ها در واقع باقی‌مانده‌های موشکهای فضایی هستند که احتمال می‌رود چین حدود یک دهۀ پیش به فضا پرتاب کرده باشد.

این زباله‌ها با سرعت ۵۸۰۰ مایل در ساعت به سمت ماه در حال حرکتند و احتمال دارد روز جمعه با آن برخورد کنند. محل برخورد، منطقه‌ای در نیمکرۀ دور ماه است؛ یعنی نیمکره‌ای که پشت به زمین است. بنابراین ثبت این واقعه توسط تلسکوپ‌ها ممکن نیست و احتمالا هفته‌ها یا ماهها طول می‌کشد تا بتوان وقوع این ضربه را به کمک تصاویر ماهواره‌ای تایید کرد.

دانشمندان احتمال می‌دهند که در اثر این برخورد، حفره‌ای به طول و عرض ۱۰ تا ۲۰ متر شکل بگیرد و گرد و غبار زیادی نیز تا صدها مایل روی ماه ایجاد شود.

یافته‌های این سایت ردیابی اجرام آسمانی به تایید مرکز اخترفیزیک دانشگاه هاروارد نیز رسیده است و این مرکز تایید کرده که در اثر این برخورد، «دهانۀ دیگری» روی ماه ایجاد خواهد شد.

روی سطح ماه حفره‌های بسیاری وجود دارد که یکی از دلایل آن نبود یک لایۀ محافظ (مانند اتمسفر زمین) در اطراف آن است. به همین دلیل شهاب‌سنگ‌ها و سیارک‌های بسیاری به سطح ماه رسیده و با آن برخورد می‌کنند که میدان گرانشی ماه نیز در تغییر مسیر حرکت این اجرام در فضا بی‌تاثیر نیست.

این حادثه هر از گاه برای فضاپیماهایی که به دلایل نقص فنی سقوط می‌کنند نیز روی می‌دهد و با سطح ماه برخورد می‌کنند.

نبود آب و هوا نیز باعث شده که هیچ نوع تغییر و فرسایشی در سطح ماه وجود نداشته باشد و به این ترتیب دهانه‌های ایجاد شده در اثر این برخوردها، برای همیشه باقی می‌مانند.

مطالب مرتبط