زن سالمند اوکراینی پس از تخریب خانه‌اش در منطقه مرزی: پوتین و زلنسکی به این وضعیت خاتمه دهند

کپی‌رایت
کپی‌رایت Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

زنان روستا مستاصل شده‌اند و مقابل دوربین خبرگزاری آسوشیتدپرس فریاد می‌زنند که پوتین و زلنسکی باید به این وضعیت خاتمه دهند

آگهی

گلوله باران در شرق اوکراین ساکنان روستای نووهناتیفکا را به جایی رسانده که شب‌ها را باید از ترس در زیرزمین سر کنند و روزها وقت‌شان را صرف ارزیابی خسارات وارد آمده به منازلشان کنند.

ساکنان محلی می گویند که ۱۶ واحد خانه در نووهناتیفکا به دلیل گلوله‌باران آسیب دیده‌اند. برق و گاز خانه‌ها قطع شده و زندگی برای مردم این روستای کوچک بسیار دشوار.

در این میان زنان روستا مستاصل شده‌اند و مقابل دوربین خبرگزاری آسوشیتدپرس فریاد می‌زنند که پوتین و زلنسکی باید به این وضعیت خاتمه دهند.

AP Photo
نایکیتا دوماه دارد و کوچک‌ترین ساکن این روستاستAP Photo

اکاتِرینا، ۶۰ ساله است و ساکن نووهناتیفکاست که می‌گوید: «جنگ را متوقف کنید. به زلنسکی و پوتین بگویید که به این وضعیت خاتمه دهند. دیگر نمی‌توانم اینطور زندگی کنم. همه مردم اینجا همین را به شما می‌گویند. آنها باید به توافق برسند، از جمله آمریکا همه مسئول هستند.ما از این وضعیت در رنجیم ما مردمان معمولی هستیم آنها می‌توانند با پول‌های میلیونی‌ اینجا را ترک کنند اما ما ناچاریم همینجا بمانیم. بچه‌های ما باید در زیرزمین‌ پنهان شوند. دیروز همسایه‌ام را با نوزاد دوماهه به بغل دیدم که داشت به سمت زیرزمین می‌دوید. اوضاع نباید اینطور بماند.»

AP Photo
اکاتِرینا، ۶۰ ساله است و ساکن نووهناتیفکاAP Photo

در همسایگی اکاترینا، نادژدا، نایکیتا نوه دوماه‌اش را به دخترش آناستازیا می‌دهد و جلوی دوربین از وضعیت زندگی این روزهایش می‌گوید: «ما نه گاز داریم و نه روشنایی، چطور می‌توانیم با این طفل دوماه اینجا به زندگی ادامه دهیم.»

نادژدا می‌گوید: «کجا برویم؟ باشد، همه‌مان می‌رویم، اما آیا کسی جایی منتظر ماست؟ کجا برویم؟ چه کسی پذیرای ماست؟ شاید برای یک یا دو روز. اما بعد از آن چه؟ و وقتی که بازگردم هیچ چیزی سرجایش نخواهد بود. خرابه‌ای و دیگر هیچ. آیا بیهوده زیسته‌ام؟»

AP Photo
نادژداAP Photo

او از انفجارهای پیاپی در اینجا خسته شده و نمی‌داند عامل این شلیک‌ها چه افراد و نیروهایی هستند.

به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه جدایی‌طلب

بحران اوکراین از روز گذشته با تصمیم رئیس‌جمهوری روسیه در به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه جدایی‌طلب وارد مرحله تازه‌ای شده است. پوتین دستور داده است که نیروهای روس تحت عنوان «صلح‌بانان» به این مناطق عازم شوند.

تصمیم اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه واکنش‌های زیادی به همراه داشته است. شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه به درخواست اوکراین، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای دیگر یک جلسه اضطراری شبانه برگزار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین مجوز حضور ارتش روسیه در مناطق تحت کنترل جدایی طلبان شرق اوکراین را صادر کرد

تصاویر خروج غیرنظامیان از دونباس اوکراین به مقصد خاک روسیه

کرملین: اگر اروپایی‌ها به اوکراین نیرو اعزام کنند جنگ روسیه با غرب اجتناب‌ناپذیر خواهد بود