ادعای کی‌یف به حمله شورشیان جدایی‌طلب به کودکستانی در لوهانسک

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  & با استفاده از REUTERS
مهدکودکی که ادعا می‌شود مورد حمله جدایی‌طلبان قرار گرفته است
مهدکودکی که ادعا می‌شود مورد حمله جدایی‌طلبان قرار گرفته است   -  Copyright  AP Photo

منابع خبری روز پنجشنبه از تشدید درگیری‌ها میان شورشیان جدایی‌طلب شرق اوکراین و نیروهای ارتش این کشور خبردادند. ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنین از وقوع چندین بمباران در این مناطق خبر دادند. این موضوع را یکی از منابع دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز اطلاع داده است.

جدایی‌طلبان پیش‌تر گفته بودند که نیروهای دولت مرکزی اوکراین مناطق تحت تسلط آن‌ها را چندین بار هدف حمله خمپاره‌ای قرار داده‌‌اند، اما کی‌یف با رد این ادعا می‌گوید این شورشیان هوادار روسیه هستند که از آتش توپخانه خود استفاده می‌کنند. به ادعای کی‌یف شورشیان یک کودکستان را هدف قرار داده‌اند.

منابع غربی پیش‌تر نسبت به بهانه‌جویی مسکو برای حمله به اوکراین و «جعل» خبر هشدار داده بودند. در بحبوحه تنش فزاینده بین مسکو و غرب و در حالی که خبر اعلام بازگشت تعدادی از نظامیان روسیه به پادگان‌ها موجب کاستن از احتمال خطر جنگ نشده، چنین برخوردهایی در شرق اوکراین می‌تواند آتش جنگ را شعله‌ور کند.

پیش‌تر دومای روسیه با تصویب به‌رسمیت شناخته‌شدن جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین و ارجاع آن به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری واکنش غرب و در راس آن واشنگتن را برانگیخته بود. با این حال آقای کرملین ضمن تایید وصول چنین پیشنهادی اعلام کرد که به‌رسمیت شناختن جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک بر خلاف توافق مینسک است. 

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تلویحا گفت که بین حرف و عمل مسکو تفاوت وجود دارد و نشانه‌ای از عقب‌نشینی نظامیان روسیه از مرز اوکراین دیده‌ نمی‌شود. همزمان، یک مقام ارشد کاخ سفید هم از اعزام ۷ هزار نیروی تازه نفس روس به مرز اوکراین خبر داده‌ است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید