Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

علی باقری: بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم

علی باقری نماینده تیم مذاکره‌کننده ایران
علی باقری نماینده تیم مذاکره‌کننده ایران Copyright خبرگزاری کار ایران ایلنا
Copyright خبرگزاری کار ایران ایلنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده روسیه با ابراز خوش‌بینی نسبت به روند مذاکرات عنوان کرده است که امکان توافق «تا پایان ماه فوریه» وجود دارد. وانگ کوان، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده چین، نیز با ارزیابی مشابه از روند مذاکرات گفته بود که طرفین «در یک قدمی توافق نهایی» قرار دارند.

آگهی

علی باقری، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای وین روز چهارشنبه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) گفت که طرفین بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شده‌اند، وی با این حال اضافه کرد که این امر در نهایت بستگی به تصمیم طرف مقابل دارد.

آقای باقری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم، اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.»

رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران با هشدار نسبت به لزوم «واقع‌بینی» و عدم وجود «زیاده‌خواهی» طرف مقابل اضافه کرد: «زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است».

اظهارات آقای باقری در حالی بیان می‌شود که روز گذشته وزیر خارجه فرانسه گفته بود این ایران است که باید تصمیمات سیاسی بگیرد و انتخابی روشن انجام دهد.

ژان ایو لودریان، روز چهارشنبه در مجلس سنای فرانسه با اشاره به این‌که تنها چند روز برای احیای برجام زمان باقیست و حالا توپ در زمین ایران است، گفت: «طرفین به نقطه اوج مذاکرات رسیده‌اند و دیگر بحث چند هفته نیست و موضوع چند روز مطرح است. ما نیازمند تصمیمات سیاسی از سوی ایرانی‌ها هستیم. ایران باید یک انتخاب روشن کند.»

آقای لودریان در بخش دیگری از صحبت‌های خود همچنین هشدار داده بود که شکست احتمالی مذاکرات می‌تواند به یک «بحران بزرگ» منتهی شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز رسیدن به یک «توافق خوب» را در دسترس دانسته و گفته است که راه رسیدن به چنین توافقی به خاطر «ابتکارات و پیشنهادات عملی،سازنده و مثبت ایران» هموار شده است. همزمان میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات، در توییتی نوشته است که «رایزنی‌های شدید تقریبا بدون وقفه در وین ادامه دارد.»

آقای اولیانوف با ابراز خوش‌بینی نسبت به روند مذاکرات عنوان کرده است که امکان توافق «تا پایان ماه فوریه» وجود دارد. وانگ کوان، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده چین، نیز با ارزیابی مشابه از روند مذاکرات گفته بود طرفین «در یک قدمی توافق نهایی» قرار دارند.

آقای کوان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «ما در مرحله آخر مذاکرات هستیم. امیدوارم قدم‌های نهایی به سمت همدیگر برداشته شوند، چرا که ما در یک قدمی توافق نهایی هستیم.»

از سوی دیگر جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اعلام پشتیبانی از مذاکرات گفت: «تمرکز ما بر توافقی است که به نگرانی‌های اصلی همه طرف‌ها پاسخ دهد و اگر در هفته‌های آینده به چنین توافقی نرسیدیم پیشرفت‌های هسته‌ای ادامه‌دار ایران بازگشت ما به برجام را غیرممکن می‌کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش‌تر آمریکا پایان ماه فوریه را به عنوان آخرین فرصت برای تعیین تکلیف مذاکرات هسته‌ای ایران تعیین کرده و به صورت غیرمستقیم به تهران هشدار داده بود در صورتی که تا آن زمان گفتگوها به نتیجه نرسد، دیگر امکان احیای برجام وجود نخواهد داشت.

خانم ساکی اضافه کرده است که جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا از یک تیم خواسته تا مجموعه‌ای از گزینه‌ها را آماده کنند تا در صورت احتیاج، به آن‌ها مراجعه شود.

اظهارات مقامات ایران و قدرت‌های جهانی در حالی بیان می‌شود که که گفتگوها در وین همچنان در حال پیگیری است و طرفین تلاش می‌کنند برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با یکدیگر به توافق برسند. منابع نزدیک به هیئت‌های مذاکره‌کننده قبل از این تاکید داشته‌اند که اختلافات بر سر مسائل اساسی حل نشده و کمبود زمان و سرعت بالای پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، کار را برای احیای برجام دشوارتر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز دوباره مذاکرات احیای برجام؛ امیرعبداللهیان: دستیابی به توافق به اروپا و آمریکا بستگی دارد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم