Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا می‌توان از چوب باتری تولید کرد؟ پژوهشگران در سوئد چه نظری دارند؟

باطری تولیدی شرکت لینیا انرژی
باطری تولیدی شرکت لینیا انرژی Copyright Cleared/EBU
Copyright Cleared/EBU
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چوب حاوی ماده‌ای به نام لیگنین است، پلیمری که در بافت‌های نگهدارنده و دیواره‌های سلولی گیاهان آوندی یافت می‌شود. این پلیمر دومین پلیمر آلی رایج در کره زمین است. منابع لیگنین فراوان است. پژوهشگران دانشگاه لینشوپینگ موفق شدند با استفاده از این ماده باطری تولید کنند.

آگهی

شرکت سوئدی «لینیا انرژی» عرضه باتری‌های «چوبی» خود، که با استفاده از لیگنین ساخته شده، را آغاز کرده است. مجموعه محصولات این شرکت نتیجه یک دهه تحقیق متداوم درباره انرژی‌های تجدیدپذیر و گسترش و بهبود روش‌های ذخیره آن است. این پژوهش همزمان در دانشگاه لینشوپینگ و در موسسه فناوری سلطنتی کی تی اچ سوئد در جریان است.

چالش بزرگ دانشمندان در حوزه انرژی، به ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید مخازن و باتری‌ با ظرفیت بالای ذخیره انرژی تولیدی است. استفاده از لیتیوم و فلزات کمیاب دیگر فرصت تولید باتری با ذخیره بیشتر را فراهم کرد اما استخراج فلزات کمیاب به خودی خود آلاینده است و هدف کنار گذشتن سوخت‌های فسیلی را زیرسوال می‌برد.

بنابراین در این دانشگاه توجه محققان به سوی محصولی که در سوئد به فراوانی یافت می‌شود جلب شد: چوب. چوب حاوی ماده‌ای به نام لیگنین است، پلیمری که در بافت‌های نگهدارنده و دیواره‌های سلولی گیاهان آوندی یافت می‌شود. این پلیمر دومین پلیمر آلی رایج در کره زمین است. منابع لیگنین فراوان است. چوب و پوست درختان و پس مانده های کشاورزی مقدار زیادی لیگنین برجا می‌گذارند. سهم خمیر کاغذ و صنایع جانبی چوب در این چرخه تولید کوچکتراست. محتویات لیگنین در گونه‌های مختلف درخت و حتی در یک گونه درخت از دو منطقه مجزا، متفاوت خواهد بود. لیگنین حاوی مقدار زیادی ترکیبات کربنی متعلق به گروهی به نام کینون‌ها است که به عنوان رسانای انرژی در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی طبیعی عمل می کنند.

پژوهشگران دانشگاه لینشوپینگ موفق شدند با استفاده از این ماده باتری تولید کنند. این باتری‌ها می‌توانند سهم چشمگیری در کمک به تولید انرژی پاک و تجدیدپذیر برای خانوارها بازی کنند. شرکت تولیدکننده نیز با شرکت‌های دیگر که در زمینه تولید انرژی در سطح هر خانوار کار می‌کنند شریک شده است و راه‌حل‌هایی در این زمینه به فروش گذاشته است. شرکت لینیا انرژی همچنین قصد دارد از دستگاه‌هایی که با این تکنولوژی ساخته شده است در زمینه ایجاد ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی بهره ببرد.

یکی از تیم‌های پژوهشگر موسسه فناوری سلطنتی کی تی اچ در سال ۲۰۱۶ به طور آزمایشی خودرویی با باتری و بدنه‌ از جنس لیگنین تولید کرد و پس از انجام آزمایشات مختلف به این نتیجه‌ رسید که بدنه خودرو به دلیل سبکی‌اش کمتر سوخت مصرف می‌کند و در عین حال مقاومت بالایی دارد.

پژوهش‌ها در زمینه استفاده از الیاف تجدیدپذیر برای تولید و ذخیره انرژی همچنان ادامه دارد و به گفته مدیر بازنشسته این پروژه در دانشگاه لینشوپینگ، پروفسور اینگانس، بشر هنوز در مراحل اولیه تحقیق درباره انرژی‌های تجدیدپذیری است که طبیعت در اختیارش گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

منابع انرژی تجدیدپذیر؛ کارنامه منفی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵

امید به توقف فعالیت راکتورهای هسته ای و جایگزینی انرژیهای تجدیدپذیر در فرانسه

مردی که در تبادل با حمید نوری از زندان ایران آزاد شد بلافاصله با دوست‌پسرش نامزد کرد