Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حضور کاروان ایران در بازی‌های المپیک زمستانی؛ تیم ۳ نفره در پکن سنت‌شکنی می‌کند؟

کاروان ایران در المپیک زمستانی پکن
کاروان ایران در المپیک زمستانی پکن Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن در حالی روز جمعه به صورت رسمی آغاز شد که کاروانی ۳ نفره از ایران متشکل از دو مرد و یک زن در این رقابت‌ها حضور دارند و به مسابقه خواهند پرداخت.

آگهی

مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن در حالی روز جمعه به صورت رسمی آغاز شد که کاروانی ۳ نفره از ایران متشکل از دو مرد و یک زن در این رقابت‌ها حضور دارند و به مسابقه خواهند پرداخت.

در تیم ایران عاطفه احمدی و حسین ساوه شمشکی در رشته اسکی آلپاین و دانیال ساوه شمشکی در رشته اسکی صحرانوردی با رقیبان خود مسابقه خواهند داد. پیش از این قرار بود سیدستار صید نیز در رشته اسکی صحرانوردی حضور داشته باشد، اما در آخرین لحظات تست کرونای وی پیش از اعزام به چین مثبت شد و از حضور در این رویداد جهانی بازماند.

مطابق جدول زمانی اعلام شده عاطفه احمدی در روز ۹ فوریه (۲۰ بهمن) در ماده مارپیچ کوچک، دانیال ساوه شمشکی روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) در ماده ۱۵ کیلومتر کلاسیک و حسین ساوه شمشکی روز ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) در مارپیچ بزرگ و روز ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) در مارپیچ کوچک در مسابقات شرکت خواهند داشت.

سابقه حضور ایران در رقابت‌های المپیک زمستانی به بیش از ۶۰ سال می‌رسد، با این حال در اغلب دوره‌ها تعداد بازیکنان نماینده ایران کم‌تعداد بوده‌ و به زحمت به شمار انگشتان یک دست رسیده‌اند. در همان حال که هیچگاه نتوانسته است رتبه‌ بالایی در این رقابت‌ها کسب کند.

ایران برای نخستین بار در المپیک زمستانی ۱۹۵۶ ایتالیا با ۳ ورزشکار حاضر بود که تمامی آن‌ها در رشته اسکی آلپاین به رقابت می‌پرداختند. تعداد کاروان ایران در تمامی‌ المپیک‌های زمستانی ۱۹۶۴ اتریش، ۱۹۶۸ فرانسه، ۱۹۷۲ ژاپن و ۱۹۷۶ اتریش ۴ نماینده بود که عموما رتبه‌هایی بین ۳۳ تا ۸۰ را در ماده‌های رقابتی خود کسب کردند.

پس از وقوع انقلاب اسلامی، ورزشکاران ایران برای ۴ دوره متوالی از مسابقات المپیک زمستانی غیبت داشتند تا سرانجام پس از ۲۲ سال حسن شمشکی در المپیک زمستانی ۱۹۹۸ ژاپن در رشته مارپیچ کوچک شرکت کرد. هر چند به مقامی بهتر از سی‌ام دست نیافت.

حضور ایران در این بازی‌ها ادامه یافت و ورزشکاران ایرانی با دو نماینده در المپیک ۲۰۰۲ آمریکا و ۲۰۰۶ ایتالیا، چهار نماینده در المپیک ۲۰۱۰ کانادا، پنج نماینده در المپیک ۲۰۱۴ روسیه و چهار نماینده در المپیک ۲۰۱۸ کره جنوبی شرکت کردند.

مرجان کلهر با حضور در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۰ ونکوور کانادا نخستین ورزشکار زن ایرانی بود که در این سری مسابقات شرکت می‌کرد.

المپیک زمستانی به طور معمول در مجموع در ۱۵ رشته برگزار می‌شود، با این حال ورزشکاران ایران تا کنون تنها در دو رشته اسکی آلپاین و اسکی صحرانوردی در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند.

اسکی‌بازان ایرانی ضعف در تامین اعتبار، نبود تجهیزات ورزشی و همچنین کمبود پیست‌های سالانه فعال را از چالش‌های پیش روی این ورزش در ایران برمی‌شمارند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه قهرمانان المپیک ازتوکیو: مهمان نوازی و دسترسی فوق العاده افراد دارای معلولیت به همه امکانات

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد