آمریکا برای مقابله با حوثی‌ها به امارات ناو و جنگنده‌ می‌فرستد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنگنده‌ها و ناو آمریکایی (عکس از آرشیو)
جنگنده‌ها و ناو آمریکایی (عکس از آرشیو)   -   کپی رایت  AP Photo

آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که به دنبال حملات موشکی اخیر به امارات عربی متحده در نظر دارد یک کشتی جنگی و چند جنگنده به این کشور اعزام کند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که شورشیان حوثی‌ در یمن که کنترل صنعا، پایتخت این کشور را در دست دارند طی روزهای گذشته چند حمله موشکی و پهپادی به امارات انجام دادند.

سفارت آمریکا در امارات عربی متحده اعلام کرد که تصمیم اعزام ناو و جنگنده‌های آمریکایی به امارات به دنبال مکالمه تلفنی لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی اتخاذ شد. در بیانیه سفارت آمریکا در امارات آمده است که هدف از اعزام کشتی جنگی و جنگنده‌های آمریکایی «کمک به امارات عربی متحده برای مقابله با تهدید کنونی» است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امارات در ساعات اولیه روز دوشنبه همزمان با سفر اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل به ابوظبی اعلام کرده بود که یک موشک بالستیک را رهگیری و منهدم کرده است. این حمله موشکی سومین حمله از سوی نیروهای حوثی در یمن به امارات عربی متحده طی هفته‌های اخیر بود.

در یکی از این حملات حوثی‌های یمن به امارات عربی متحده سه کارگر خارجی کشته شدند.

در بیانیه سفارت آمریکا در امارات آمده است که ناوشکن «یو اس اس کول» در ابوظبی پهلو خواهد گرفت و با نیروی دریایی امارات عربی متحده همکاری خواهد کرد. واشنگتن همچنین در نظر دارد شماری از جنگنده‌های هوایی نسل پنجم خود را راهی امارات کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که آمریکا به ارائه اطلاعات به امارات عربی متحده در راستای «پیشگیری از حملات» ادامه خواهد داد.

امارات عربی متحده از اعضای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در جنگ یمن است. بنا به آمار سازمان ملل متحد پیامدهای جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ تاکنون منجر به مرگ ۳۷۷ هزار نفر شده است.