نئونازی اسلام‌ستیز و عامل کشتار ۷۷ نفر در نروژ؛ بریویک در زندان می‌ماند

آندرس بریویک در دادگاه
آندرس بریویک در دادگاه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عامل کشتار تابستان ۲۰۱۱ در نروژ مدعی شده بود که اگر از زندان آزاد شود تنها با ابزارهای مسالمت‌جویانه در راستای ترویج ایده برتری نژاد سفید فعالیت خواهد کرد.

آگهی

دادگاهی در نروژ روز سه‌شنبه با آزادی مشروط «آندرس بریویک»، عامل کشتار ده‌ها نفر در سال ۲۰۱۱ مخالفت کرد.

آندرس بریویک که چهره‌ای نئونازی و اسلام‌ستیز محسوب می‌شود تابستان سال ۲۰۱۱ در دو حمله جداگانه در اسلو، پایتخت نروژ و محل برگزاری اجتماع شاخه جوانان حزب کارگر در این کشور ۷۷ نفر را به قتل رساند. اکثر قربانیان حملات آندرس بریویک که مرگبارترین سبعیت در تاریخ نروژ طی دوره صلح محسوب می‌شود نوجوان بودند.

او ماه گذشته در جریان حضورش در دادگاه ابتدا با انگشتانش حرکتی که نشانه معتقدان به برتری نژاد سفید می‌شود انجام داد. آندرس بریویک، ۴۲ ساله در ادامه دست راستش را نیز به سبک طرفداران حکومت نازی‌ها در آلمان بالا برد.

در حکم دادگاه حوزه قضایی تلمارک در نروژ آمده است که «خطر خشونت‌ورزی [از سوی آندرس بریویک] واقعی و قابل توجه است. این خطر به همان میزانی است که او اولین بار مجرم شناخته شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آندرس بریویک به ۲۱ سال زندان محکوم شده است که حداکثر دوره حبس در قانون مجازات کیفری نروژ محسوب می‌شود. با این حال در صورتی که او همچنان تهدیدی برای جامعه تشخیص داده شود امکان تمدید دوره زندانش به طور نامحدود وجود دارد.

بنا به قوانین نروژ آندرس بریویک پس از گذراندن ۱۰ سال از دوره زندان خود می‌توانست درخواست آزادی مشروط کند. او پس از رد هر درخواست آزادی مشروط خود می‌تواند پس از یک سال درخواست دیگری ارائه کند.

آندرس بریویک ماه گذشته در دادگاه مدعی شده بود که هواداران راست افراطی به صورت آنلاین در افراط‌گرایی او و ارتکاب جنایت تابستان ۲۰۱۱ نقش داشتند. وی افزوده بود که در اینترنت مغزشویی شده بود و حالا اگر آزاد شود تنها با ابزارهای مسالمت‌جویانه در راستای ترویج ایده برتری نژاد سفید فعالیت خواهد کرد.

اما دادگاه حوزه قضایی تلمارک این استدلال را رد کرد و در حکم خود نوشت که نمی‌توان به سخنان آندرس بریویک مبنی بر اینکه دیگر دست به خشونت نخواهد زد اعتماد کرد.

وکیل مدافع آندرس بریویک گفته است که موکلش درخواست تجدیدنظر در تصمیم دادگاه را ارائه خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز دادگاه مهاجم نیوزیلندی؛ متهم می‌خواست بیشتر بکُشد و مساجد را آتش بزند

عامل کشتار ۷۷ نفر در دادگاه شکایت علیه دولت نروژ: انسان و متاسفم؛ هر روز در زندان به فکر خودکشی‌ام

مانیفست تروریست نروژی بر روی وب‌سایت کتاب‌فروشی بریتانیایی قرار گرفت