سه کهکشان در یک قاب؛ عکس خیره‌کننده هابل از خوشه کهکشانی در فاصله ۴۲۵ میلیون سال نوری زمین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تلسکوپ هابل
عکس تلسکوپ هابل   -   کپی رایت  ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey, DOE, FNAL, DECam, CTIO, NOIRLab/NSF/AURA, ESO

تلسکوپ فضایی هابل تصویری نادر از سه کهکشان را در حال برهم‌کنش بر یکدیگر در فاصله بسیار دوری از زمین ثبت کرده است.

این خوشه کهکشانی که به نام «NGC 7764A» شناخته می‌شود در فاصله حدود ۴۲۵ میلیون کیلومتری کره زمین قرار گرفته و در صورت فلکی ققنوس جای دارد.

فعل و انفعالات میان کهکشان‌ها پدیده‌ای رایج به شمار می‌رود و زمانی اتفاق می‌افتد که آن‌ها بیش از حد به یکدیگر نزدیک می‌شوند و باعث اختلال در میدان گرانشی می‌شوند. این پدیده البته در دوره‌های زمانی بسیار طولانی و کند اتفاق می‌افتد.

ستاره‌شناسان پیش‌بینی می‌کنند که کهکشان راه شیری، خانه زمین، با کهکشان همسایه آندرومدا در حدود ۴ میلیارد سال دیگر برخورد کرده و چنین فعل و انفعالی را با یکدیگر خواهند داشت.

آژانس فضایی اروپا در توضیحی درباره این عکس گفت: «رد‌های طولانی به جا مانده از ستاره‌ها و گاز‌هایی که از آن‌ها متصاعد می‌شود این تصور را ایجاد می‌کند که هر دو با سرعت زیادی با هم برخورد کرده اند و توسط کهکشان توپ بولینگی‌شکل درسمت چپ پایین تصویر به هم ریخته‌اند.»

تلسکوپ فضایی هابل از زمان پرتابش در سال ۱۹۹۰ میلادی ده‌ها هزار تصویر از کیهان به زمین مخابره کرده و ابزاری نیرومند در دست دانشمندان برای تعیین سن جهان، سرعت انبساط کیهانی و شناخت بیشتر سحابی‌ها بوده است.

هرچند دورترین کهکشان‌هایی که اکنون می‌شناسیم توسط هابل کشف شده‌اند، با این حال این تلسکوپ نمی‌تواند کهکشان‌های نخستین در آغاز تولد جهان را ببیند. از این رو اخترشناسان آن را با تلسکوپ جدید جیمز وب جایگزین خواهند کرد تا بتوانند فاصله ۱۳.۵ میلیارد سال نوری از ما را ببینند.

دورترین کهکشانی که تاکنون توسط هابل کشف شده است GN-z11 نام دارد که حدود ۱۳.۴میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد.

ساخت تلسکوپ جیمز وب که تقریبا از ۶ ماه دیگر فعالیت‌اش را آغاز خواهد کرد، ۲۰ سال زمان برده و حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه آن شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید