بایدن: قطر را به عنوان متحد اصلی آمریکا خارج از ناتو به کنگره معرفی می‌کنم

جو بایدن و شیخ تمیم
جو بایدن و شیخ تمیم Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری آمریکا در دیدار با امیر قطر از امضای قرارداد جدید شرکت هواپیمایی قطر با بوئينگ استقبال کرد و آن‌را به معنای ایجاد ده‌ها هزار شغل در آمریکا دانست.

آگهی

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا می‌گوید به شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر قول داده که به زودی این کشور را به عنوان متحد اصلی غیرعضو در پیمان ناتو معرفی خواهد کرد، اتفاقی که در صورت انجام، موقعیتی ویژه به این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس اعطا می‌کند.

آقای بایدن در جلسه‌ای در دفتر بیضی شکل خود در کاخ سفید و در حالی که امیر قطر نیز در کنار او نشسته بود، با اعلام این مطلب تاکید کرد که قصد دارد به زودی این موضوع را به اطلاع کنگره نیز برساند.

او همچنین در ادامه افزود: «قطر یک دوست خوب و شریک قابل اعتماد و توانمند برای ما به شمار می‌رود. من به کنگره اطلاع می‌دهم که قطر را به عنوان همپیمان اصلی آمریکا در خارج از پیمان ناتو را اعلام خواهم کرد تا بر اهمیت روابط ما با این کشور تاکید کنم.».

قطر بزرگ‌ترین تامین‌کننده گاز طبیعی مایع در جهان است و برخی از تحلیلگران بر این باورند در صورتی که شدت‌گیری تنش‌ها در اوکراین باعث اختلال در روند تحویل گاز روسیه به اروپا شود، قطر می‌تواند به عنوان یک گزینه جایگزین مورد نظر قرار گیرد.

روسیه حدود یک سوم انرژی مورد نیاز غرب اروپا را تامین می کند و کشورهای اروپایی نگرانند در صورتی که تنش‌ها با روسیه شدت گیرد، روند دریافت گاز از این کشور با مشکل رو به رو شود.

در نشست میان رئيس جمهوری آمریکا و امیر قطر همچنین در خصوص موضوعات دیگری همچون مذاکرات هسته‌ای ایران و البته وضعیت افغانستان و روابط با طالبان نیز بحث و گفتگو شد.

همچنین بن تمیم در سفر خود به آمریکا به طور جداگانه با آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی و همچنین لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در خصوص موضوعات مختلفی از قبیل همکاری‌های میان دو کشور، فروش تسحلیات و همچنین مسائل نظامی گفتگو می‌کند.

آقای بایدن در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن استقبال از قرارداد جدید ۲۰ میلیاردی گروه هواپیمایی قطر با شرکت بوئينگ برای خرید هواپیماهای جدید، تاکید کرد که این قرارداد «ده‌ها هزار شغل با درآمد خوب» برای آمریکایی‌ها ایجاد خواهد کرد. او همچنین اظهار داشت کرد که در دیدار با امیر قطر پیگیری موارد زیادی از تقویت همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری طرفین در دستور کار قرار گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر رئیسی به دوحه؛ ۱۴ سند همکاری بین ایران و قطر امضا شد

دیدار امیر قطر با جو بایدن؛ «دوحه برای ایفای نقش پررنگ‌تر در جهان آماده می‌شود»

امیر قطر راهی آمریکا شد، رییس جمهوری اسرائیل به امارات رفت