Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نشست مقامات بانک مرکزی اتحادیه اروپا؛ تورم و افزایش بهای سوخت زیر سایه بحران اوکراین

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا
کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش خطر وقوع جنگ در اوکراین به عنوان عاملی تاثیرگذار بر افزایش قیمت انرژ‌ی در منطقه یورو موجب شده تا نگرانی از تورم فزاینده به اصلی‌ترین محور نشست روز پنجشنبه هیات ۲۵ نفره سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا بدل شود.

آگهی

افزایش خطر وقوع جنگ در اوکراین به عنوان عاملی تاثیرگذار بر افزایش قیمت انرژ‌ی در منطقه یورو موجب شده تا نگرانی از تورم فزاینده به اصلی‌ترین محور نشست روز پنجشنبه هیات ۲۵ نفره سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا بدل شود.

نرخ تورم در منطقه یورو در پایان سال ۲۰۲۱ به ۵ درصد رسید که بالاترین سطح ثبت شده از سال ۱۹۹۷ و موعد آغاز ثبت نرخ تورم این منطقه از سوی اداره آمار کمیسیون اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

با این حال، بانک مرکزی اروپا در آخرین نشست خود که دسامبر گذشته برگزار شد، پیش‌بینی کرده بود که نرخ تورم به تدریج و بدون نیاز به اعمال تغییرات جدی در سیاست‌های پولی منطقه یورو به نرخ هدف ۲ درصدی نزدیک و نزدیک‌تر خواهد شد. 

بر همین اساس، برنامه کاهش گام به گام تزریق محرک پولی این بانک در قالب خرید اوراق قرضه مصوب شد که اقدامی محتاطانه‌تر در مقایسه با فدرال رزرو(بانک مرکزی ایالات متحده) به شمار می‌رود.

در حالی که بانک مرکزی ایالات متحده برای افزایش نرخ بهره در ماه مارس و توقف سیاست خرید اوراق قرضه آماده می‌شود، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، معتقد است که نرخ تورم ۷ درصدی در آمریکا به وضوح بالاتر از نرخ تورم منطقه یوروست و بر همین اساس، اقتصاد ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در شرایط متفاوتی نسبت به ایالات متحده قرار دارد و اتخاذ سیاست پولی همسان انتظار درستی نیست.

در همین حال، برخی کارشناسان نیز همسو با خانم لاگارد معتقدند که افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اروپا با توجه به نقش بالای افزایش قیمت انرژی در جهش تورم، کارکرد درستی در کوتاه مدت نخواهد داشت و رشد اقتصادی منطقه را کاهش خواهد داد. افزون بر در صورت وقوع جنگ در اوکراین افزایش نرخ بهره سیاست درستی به نظر نمی‌آید.

اما در مقابل، عده‌ای دیگر از کارشناسان بر این باورند که توقف کُند اجرای محرک پولی بانک مرکزی اروپا همزمان با ادامه افزایش قیمت انرژی، این بانک را در سال ۲۰۲۲ ناگزیر به افزایش نرخ بهره خواهد کرد و به همین دلیل بهتر است که در نشست روز پنجشنبه تدبیر لازم برای مهار نرخ تورم پیش از آن که حمله احتمالی روسیه به اوکراین آتش آن را شعله‌ورتر کند، اتخاذ شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تورم در بریتانیا به بیشترین میزان در ۳۰ سال اخیر رسید

ادامه جهش تورم در اقتصادهای بزرگ جهان؛ سرمایه‌ها چه زمانی روانه بازار طلا و رمزارز می‌شوند؟

حملات هوایی گسترده روسیه به اوکراین؛ زیرساخت‌های انرژی در ۵ منطقه آسیب دید