Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

چپ نامتحد فرانسه؛ توبیرا رای آورد، ایدالگو و ملانشون نپذیرفتند

کریستین توبیرا
کریستین توبیرا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستیان توبیرا، وزیر دادگستری سابق فرانسه، پس از پیروزی در «انتخابات مقدماتی مردمی» از سایر نامزدهای چپ‌گرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواست تا پیش از رای‌گیری سراسری آوریل آینده حول یک نامزد واحد به اجماع برسند؛ درخواستی که بلافاصله از سوی دو نامزد مطرح جناح چپ رد شد.

آگهی

«کریستیَن توبیرا»، وزیر دادگستری سابق فرانسه، پس از پیروزی در «انتخابات مقدماتی مردمی» که روز یکشنبه با سازماندهی فعالان سیاسی حامی وحدت نامزدهای احزاب چپ برگزار شد، از سایر نامزدهای چپ‌گرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواست تا پیش از رای‌گیری سراسری آوریل آینده حول یک نامزد واحد به اجماع برسند؛ درخواستی که بلافاصله از سوی دو نامزد مطرح جناح چپ یعنی ژان لوک ملانشون، رهبر و نامزد حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر»، و اَن ایدالگو، شهردار فعلی پاریس و نامزد حزب سویالیست، رد شد.

سازمان‌دهندگان این انتخابات مقدماتی اعلام کرده بودند که هدف آنها شناسایی نامزدی است که به بهترین نحو ارزش‌های دموکراتیک، اجتماعی و زیست‌محیطی را در میان احزاب با گرایش چپ را نمایندگی می‌کند؛ ابتکاری که با ثبت نام ۴۶۷ هزار فرانسوی که اکثرا دارای علائق چپگرایانه هستند، مواجه و طی چهار روز و به صورت آنلاین برگزار شد.

بر پایه نتایج این انتخابات که یکشنبه شب اعلام شد، خانم توبیرا، ۶۹ ساله، که در دولت فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه، وزیر دادگستری بود، در صدر آرا قرار گرفت. این در حالی بود که او تنها نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه است که تصریح کرده بود که در صورت شکست در این انتخابات مقدماتی از ادامه رقابت‌ها کنار خواهد رفت.

بنابراین پیروزی خانم توبیرا مانع از کنار رفتن یکی از ۶ نامزد مطرح احزاب چپگرا شد و به ادامه تشتت آراء در میان حامیان آنها دامن زد و تلاش‌ها برای احیای جریان چپ در فرانسه را پس از حذف در انتخابات سال ۲۰۱۷ دشوارتر کرد.

البته پیش از این نیز ژان لوک ملانشون، ان ایدالگو و یانیک ژادو احتمال هرگونه تبعیت از نتایج این انتخابات مقدماتی را رد کرده بودند. در میان نامزدهای مطرح چپگرا نام فابین روسل از حزب کمونیست فرانسه نیز در فهرست نهایی انتخابات مقدماتی قرار نگرفته بود.

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌های سراسری نشان می‌دهد که آقای ملانشون با حمایت ۹ درصد حائزان شرایط رای‌دهی در فرانسه مواجه است و پس از او، یانیک ژادو، نامزد سبزهای فرانسه با ۵.۵ د رصد، کریستین توبیرا با ۳.۵ درصد، اَن هیدالگو با ۳ درصد و فابین روسل با ۳ درصد قرار دارند. در این نظرسنجی‌ها امانوئل ماکرون با حدود ۲۵ درصد محبوبیت صدرنشین است و سه نامزد راستگرا یعنی مارین لوپن، والری پکرس و اریک زمور در تعقیب او هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کودکان مهاجر دزد و متجاوز و قاتلند»؛ آغاز محاکمه اریک زمور، رقیب احتمالی ماکرون در انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ آیا کسی حریف ماکرون می‌شود؟

بن‌بست سیاسی دولت ماکرون؛ میلیون‌ها فرانسوی در انتظار تصمیم «مجمع عقلا» به طرح بازنشستگی