صندوق بین‌المللی پول از السالوادور خواست بیت کوین را از مبادلات قانونی و دولتی حذف کند

El Salvador Criptocurrency
El Salvador Criptocurrency Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

السالوادور در ماه سپتامبر به اولین کشور جهان تبدیل شده بود که به ساکنانش اجازه می‌داد در کنار دلار آمریکا، از ارز دیجیتالی بیت کوین نیز در معاملات و پروسه‌های انتقال پول استفاده کنند.

آگهی

صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه از السالوادور خواست تا از تصمیم خود مبنی بر قانونی کردن استفاده از بیت کوین در معاملات صرف‌نظر کند.

السالوادور در ماه سپتامبر به اولین کشور جهان تبدیل شده بود که به ساکنانش اجازه می‌داد در کنار دلار آمریکا، از ارز دیجیتالی بیت کوین نیز در معاملات و پروسه‌های انتقال پول استفاده کنند.

این تصمیم اعتراضات بسیاری را در سراسر این کشور واقع در آمریکای لاتین برانگیخت و این نگرانی را بوجود آورد که قانونی کردن استفاده از بیت کوین در معاملات، باعث بی‌ثباتی مالی و افزایش نرخ تورم شود.

نگرانی‌ها بویژه از آن رو فزونی یافت که ارزش رمز ارز بیت کوین از ماه نوامبر به حدود نصف کاهش یافته است.

در آخرین واکنش‌ها به این تصمیم دولت، صندوق بین‌المللی پول نیز به نجیب بقیله اورتز، رئیس جمهور السالوادور درباره خطرات این کار هشدار داد و افزود که ادامه این سیاست، دریافت وام از این صندوق را با مشکل روبرو می‌کند.

در بیانیه صندوق بین‌المللی پول آمده است که استفاده از بیت کوین، خطرات جدی برای ثبات و یکپارچگی مالی و محافظت از مصرف کنندگان آن دارد.

دولت در زمان اعلام خبر قانونی شدن استفاده از پول مجازی بیت کوین در معاملات، یک اپلیکیشن کیف پول مجازی را نیز فعال کرد و در آن برای هر شهروند معادل ۳۰ دلار به بیت کوین گذاشت.

دولت همچنین ۲۰۰ دستگاه جدید عرضه بیت کوین در سراسر کشور نصب کرد و رئیس جمهور بقیله وعده داد که یک شهر بیت کوین را در دامنه یک کوه آتشفشان بسازد و پول لازم برای اجرای این پروژه بزرگ را نیز از درآمد حاصل از مبادلات بیت کوین تامین کند.

دولت در نظر داشت از انرژی زمین گرمایی تولید شده توسط آتشفشان‌های این کشور، برای استخراج بیت‌کوین استفاده کند.

دولت امیدوار بود که این کار باعث توسعه اقتصادی و تقویت کسب و کارها شود، اما در واقعیت باعث دوپارگی السالوادور شد.

مخالفان این طرح همچنان یادآوری می‌کنند بیت کوین رمز ارز بحث برانگیز است که ارزش آن می‌تواند بطور قابل توجهی دستخوش تغییر شود و افزایش یابد یا مانند آنچه هم اکنون دیده می‌شود، کاهش یابد.

رمزارز بیت کوین روز سه‌شنبه به مبلغ ۳۷ هزار دلار معامله شد؛ آنهم در حالی که حدود سه ماه پیش از این به رکورد ۶۷ هزار و ۷۳۴ دلار رسیده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انرژی آتشفشانی منبع استخراج بیت‌کوین در السالوادور

تظاهرات هزاران نفری در السالوادور علیه رئیس جمهوری و بیت کوین

هاوینگ بیت‌کوین چیست و چرا مهم است؟