Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفت‌وگو غربی‌ها با طالبان در اسلو؛ امیرخان متقی: آمدن به نروژ دستاورد است

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان
امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این گفتگوها با حضور نمایندگان طالبان، گروهی از فعالین مدنی افغان و همچنین نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکا در اسلو، پایتخت نروژ برگزار می‌شود.

آگهی

طالبان و دیپلمات‌های غربی برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان با یکدیگر در اروپا گفتگو کردند.

این مذاکرات پشت درهای بسته در هتلی در دامنه کوه‌های پوشیده از برف در اسلو، پایتخت نروژ برگزار شد. نمایندگان طالبان در این نشست خواستار آزادی حدود ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های مسدود شده دولت افغانستان توسط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی شده‌اند.

شفیع‌الله اعظم، نماینده طالبان در این نشست روز یکشنبه در این رابطه گفته بود: «ما خواهان آزادی دارایی‌های افغانستان هستیم. به دلیل گرسنگی و زمستان مرگبار فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده که جامعه جهانی از افغان‌ها حمایت کنند نه اینکه به خاطر اختلافات سیاسی آن‌را مجازات نمایند.»

پیش از این گفتگوها، دیپلمات‌های غربی با فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر افغانستان دیدار و در مورد خواسته‌های آنان و ارزیابی وضعیت کنونی در این کشور گفتگو کردند. در نشست اسلو نمایندگانی از اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و البته نروژ حاضر هستند. همچنین تعدادی از فعالان مدنی و حقوق زنان افغانستان هم در این نشست حضور دارند.

حامد کرزی، رئيس جمهوری پیشین افغانستان هم از این نشست استقبال کرده و در گفتگو با یک نشریه در این کشور برگزاری این جلسه را یک گام مثبت برای برون رفت از مشکلات موجود در افغانستان معرفی کرده است. آقای کرزی همچنین ضمن تقدیر از نروژ برای برگزاری این نشست، تفاهم بین گروه‌های مختلف افغان را تنها راه رسیدن به صلح و ثبات در این کشور دانست.

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان هم روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران، دیدار با فعالین جامعه مدنی افغانستان را نه یک مذاکره که یک تبادل نظر سازنده معرفی کرد.

وی تاکید کرد که «آمدن به نروژ به خودی خود یک دستاورد است زیرا ما در صحنه بین‌المللی مشارکت داشتیم.»

متقی همچنین در پاسخ به انتقاداتی که در خصوص به کار نگرفتن زنان در پست‌های مختلف دولتی و مدیریتی امارت اسلامی مدعی شد که حدود ۱۵ هزار زن در بخش‌های مختلف دولتی همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. آقای متقی در این خصوص افزود: «ما کسی را برکنار نکرده‌ایم، این البته کافی نیست ولی یک پیشرفت به شمار می‌رود.»

انتظار می‌رود گفتگوهای طالبان با نمایندگان اروپایی و آمریکایی موضوعات متنوعی از قبیل حقوق بشر، آموزش و همچنین کمک‌های بشردوستانه را نیز شامل شود.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن در ماه اوت محدودیت‌های گسترده‌ای را در افغانستان اعمال کرده‌اند و بسیاری از زنان از ادامه تحصیل در در این کشور محروم شده‌اند. همچنین این گروه از جامعه افغانستان از دسترسی به بسیاری از مشاغل منع شده و حجاب اجباری هم از دیگر محدودیت‌هایی است که به این قشر از جامعه افغانستان دیکته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان از کشورهای اسلامی خواست تا حکومت این گروه را به رسمیت بشناسند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد