یکصد ثروتمند جهان: مالیات‌ ثروتمندان برای کمک به جهان بیشتر شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
برخی از ثروتمندان جهان در نامه‌ای خواستار افزایش مالیات‌های شده‌اند.
برخی از ثروتمندان جهان در نامه‌ای خواستار افزایش مالیات‌های شده‌اند.   -   کپی رایت  AP Photo

بیش از ۱۰۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان تحت عنوان «میلیونرهای میهن‌پرست» در نامه‌ای از دولت‌ها خواسته اند تا با دریافت مالیات‌های بیشتر، به بهبود اقتصاد جهان کمک کنند.

این میلیونرها که از سراسر جهان هستند، می گویند که سیستم های مالیاتی فعلی منصفانه نیست و خواستار افزایش مالیات بر ثروت برای حل نابرابری در جهان و از جمله مقابله با کرونا شده‌اند.

آنها در نامه ای سرگشاده که روز چهارشنبه و در پیشواز از برگزاری نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس به صورت آنلاین منتشر شد، از دولت‌ها خواستند تا با نرخ های بالاتری از آنها مالیات گرفته شود.

در بخشی از نامه آنها آمده است:«بیشتر ما می‌توانیم بگوییم که در حالی که جهان در دو سال گذشته رنج بسیار زیادی را متحمل شده است، در واقع شاهد افزایش ثروت خود در طول دوران همه‌گیری بوده‌ایم، اما همزمان تعداد کمی از ما می‌تواند صادقانه بگوید که مالیاتی منصفانه پرداخت کرده است.»

در فهرست این میلیونرها که افرادی از آمریکا، بریتانیا، آلمان، کانادا، دانمارک، اتریش، هلند، نروژ و ایران به چشم می‌خورد، در ادامه نامه خود نوشتند: «جهان - هر کشوری - باید از ثروتمندان بخواهد که سهم منصفانه خود را بپردازند.»

این نامه در حالی منتشر شد که آکسفام - یکی از بزرگترین صندوق‌های خیریه در جهان - روز دوشنبه گزارشی منتشر کرد و در آن توضیح داد که چگونه ده نفر از ثروتمندترین مردان جهان در طول همه‌گیری ویروس کرونا، مجموع دارایی‌های خود را بیش از دو برابر کرده‌اند، در حالی که ویروس کرونا ۱۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان را به فقر کشاند.

میزان مالیات بر ثروتی که سالانه بر ثروتمندترین افراد جهان اعمال می‌شود، می‌تواند برای تولید واکسن‌های مورد نیاز برای کل جهان و ارائه مراقبت‌های بهداشتی همگانی و حمایت اجتماعی برای تمام ۳.۶ میلیارد نفر شهروند کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​کافی باشد.

این سومین نامه‌ای است که این گروه منتشر می‌کند و نام امضاکنندگانی برجسته‌ای همچون ابیگیل دیزنی، نوه انیماتور و کارآفرین والت دیزنی، و نیک هانوئر، سرمایه‌گذار اولیه در آمازون در بین آنهاست. 

در یک ویدیوی توییتری، ابیگیل دیزنی در مورد کنفرانس داووس، جایی که مدعوین آن معمولاً رهبران تجاری، سیاستمداران ارشد و میلیاردرها هستند، به شدت به برگزاری نشست داووس انتقاد کرد.

امسال موضوع کنفرانس داووس «همکاری برای بازگرداندن اعتماد» است.

دیزنی در این ویدئو گفت:«من به داووس رفته‌ام و از این ایده که بسیاری از میلیاردرها باید در یک مکان کوچک جمع شوند که مردم عادی نمی‌توانند وارد آن شوند تا در مورد مسائل صحبت کنند، عصبانی شدم، چنین چیزی اعتماد ایجاد نمی‌کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

میزان مالیات بر ثروتی که سالانه بر ثروتمندترین افراد جهان اعمال می‌شود، می‌تواند برای تولید واکسن‌های مورد نیاز برای کل جهان و ارائه مراقبت‌های بهداشتی همگانی و حمایت اجتماعی برای تمام ۳.۶ میلیارد نفر شهروند کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​کافی باشد.

تحقیقات کردیت سوئیس نشان می‌دهد که تعداد میلیونرهای جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵۶.۱ میلیون نفر افزایش یافته است.