Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرهنگ پیشین سوری به جرم جنایت علیه بشریت در آلمان به حبس ابد محکوم شد

حضور مخالفان سوری بشار اسد، در مقابل دادگاه افسر پیشین سوری در آلمان
حضور مخالفان سوری بشار اسد، در مقابل دادگاه افسر پیشین سوری در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سرهنگ پیشین سوری در دوران حضور خود در رژیم بشار اسد، نقش پررنگی در شکنجه و آزار زندانیان و مخالفان سیاسی بر عهده داشته است.

آگهی

در حکمی بی‌سابقه در آلمان، یک سرهنگ سابق پلیس مخفی سوریه پس از مجرم شناخته شدن جنایات علیه بشریت به حبس ابد محکوم شد. این نخستین بار در جهان است که یکی از نیروهای دولت بشار اسد در دادگاه‌های کشورهای دیگر به چنین مجازاتی محکوم می‌شود.

انور رسلان ۵۸ ساله، سرهنگ سابق در دولت سوریه در قتل ده‌ها نفر و شکنجه هزاران فرد دیگر در بازداشتگاهی در نزدیکی دمشق دست داشته است. حکم این پرونده از سوی دادگاه کوبلنتس در آلمان صاده شده و امید به برقراری عدالت از سوی کسانی که در دولت بشار اسد مورد آزار و شکنجه قرار گرفته‌اند افزایش داده است.

حدود ۱۱ سال از آغاز تحولات موسوم به بهار عربی در سوریه می‌گذرد اما این نخستین بار است که دادگاه کوبلنتس جنایات عوامل منتسب به رژیم سوریه را بررسی می‌کند. در حکم قبلی این دادگاه و در بخشی از همین محاکمه، ایاد الغریب، متهم ردیف دوم در اتهام جنایت علیه بشریت مجرم شناخته و توسط این دادگاه به تحمل ۴ سال و نیم حبس محکوم شد.

دادستان‌های فدرال آلمان می‌گویند رسلان، سرهنگ ارشد زندان بوده و بر «شکنجه سیستماتیک و وحشیانه بیش از ۴ هزار زندانی بین آوریل ۲۰۱۱ تا سپتامبر ۲۰۱۲ که به کشته شدن دست‌کم ۵۸ نفر انجامیده، نظارت داشته است.»

در این دادگاه بیش از ۸۰ شاهد شهادت دادند که از آن جمله ۱۲ زندانی فراری که در طول بازداشت با شکنجه‌های فراوانی رو به رو بوده‌اند حضور داشتند. شاهدان تاکید کردند که در طول دوران بازداشت با شوک الکتریکی، شلاق و ضرب و شتم مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

وکلای انور رسلان هفته گذشته از دادگاه خواستند تا موکل خود را تبرئه کند و مدعی شدند که او هرگز شخصاً کسی را شکنجه نکرده و در اواخر سال ۲۰۱۲ از سوریه متواری شده است. رسلان در سال ۲۰۱۴ همراه خانواده‌اش از سوریه فرار و در برلین پناهنده شد. او البته هرگز سعی نکرده گذشته خود را پنهان کند و فوریه سال ۲۰۱۵ در مواجهه با حفاظت پلیس آلمان، تجربه خود را برای ماموران آلمانی شرح داده بود.

حدود هشتصد هزار سوری از زمان آغاز جنگ به آلمان پناهنده شد‌‌ه‌اند که برخی از آنها همچون رسلان و الغریب در سال ۲۰۱۹ از سوی پلیس این کشور دستگیر شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هلند محاکمه یک مظنون به ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان را آغاز کرد

محاکمه دو افسر اطلاعاتی دولت بشار اسد به اتهام جنایت علیه بشریت در آلمان آغاز شد

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟