Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جسد یک فلسطینی ۸۰ ساله پس از بازداشت توسط ارتش اسرائیل پیدا شد

عکس آرشیوی از سربازان اسرائیلی
عکس آرشیوی از سربازان اسرائیلی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای حضور و فعالیت نظامیان خود در روستای «جلجیلیا» را تایید کرده اما از آن به عنوان «عملیات ضد تروریستی» یاد کرده‌ است.

آگهی

جسد یک شهروند ۸۰ ساله فلسطینی که پیش‌تر توسط سربازان ارتش اسرائیل بازداشت و سپس با دستان بسته رها شده بود صبح چهارشنبه در یکی از روستاهای شمال منطقه اشغالی کرانه باختری رود اردن پیدا شد.

به گفته یک مسئول فلسطینی در روستای «جلجیلیا»، واحدی ۳۰ تا ۴۰ نفره از سربازان ارتش اسرائیل از ساعت ۲ بامداد روز چهارشنبه در مرکز این روستا واقع در شمال شهر فلسطینی نشین رام‌الله کمین کرده و اقدام به بازداشت افراد می‌کردند.

در گزارش فرانس‌پرس به نقل از مسئول اجرایی روستای «جلجیلیا» آمده است که نظامیان اسرائیلی در مرکز روستا خودروهای عبوری را متوقف می‌کردند و پس از دستگیری و بازداشت سرنشینان به آنها دست‌بند می‌زدند.

منبع فلسطینی یاد شده به خبرگزاری فرانسه گفت که عمر عبدالمجید اسعد، یکی از ساکنان سالخورده روستا در این میان توسط سربازان اسرائیلی دستگیر و سپس جنازه وی با دستان بسته پیدا می‌شود.

این فلسطینی هشتاد ساله گویا پس از دیدار با اقوام به خانه باز می‌گشت که توسط سربازان ارتش اسرائیل متوقف و بازداشت شد. بر اساس این گزارش، وی سپس با دستان بسته مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و در یک ساختمان نیمه کاره رها می‌شود.

ساکنان محلی ساعاتی بعد، در اوایل صبحگاه، زمانی که سربازان اسرائیلی محل را ترک کرده بودند جنازه وی را در محل پیدا می‌کنند.

وزارت بهداشت تشکیلات فلسطینی در بیانیه‌ای ضمن تایید جزئیات این ماجرا اعلام کرده که مرد سالخورده پیش از آنکه به بیمارستان منتقل شود بر اثر ایست قلبی جان باخته بود.

ارتش اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای حضور و فعالیت نظامیان خود در روستای «جلجیلیا» را تایید کرده اما از آن به عنوان «عملیات ضد تروریستی» یاد کرده‌ است.

در ادامه این بیانیه آمده است: ««بر اساس شواهد و تحقیقات اولیه، یک فلسطینی که در برابر سربازان مقاومت کرده بود دستگیر و سپس در همان شب آزاد شد».

ارتش اسرائیل همچنین در اشاره به مرگ شهروند ۸۰ ساله فلسطینی بیانیه خود را اینگونه به پایان می‌برد: «زمانی که فرد فلسطینی توسط سربازان آزاد شد، زنده بود.»

این حادثه پس از آن روی داده که منابع خبری روز سه‌شنبه از درگیری میان دانشجویان دانشگاه «بيرزيت» در نزدیکی رام الله و سربازان اسرائیلی خبر داده بودند.

تلاش برای حمله به یک خودروی زرهی ارتش و زخمی شدن یک سرباز اسرائیلی در نزدیکی یک شهرک یهودی نشین، دیگر حادثه‌ای بود که پیش از عملیات نظامیان اسرائیلی در روستای «جلجیلیا» روی داده بود.

نیروهای اسرائیلی از دیر باز مدام اقدام به دستگیری افراد در مناطق واقع در کرانه باختری رود اردن می کنند؛ سرزمینی فلسطینی که از سال ۱۹۶۷ به اشغال نظامیان و دولت اسرائیل درآمد.

نزدیک به ۳ میلیون فلسطینی در کنار حدود ۵۰۰ هزار اسرائیلی ساکن در شهرک‌های یهودی نشین در حال حاضر در کرانه باختری رود زندگی می‌کنند.

اغلب نهاد‌ها و سازمان‌‌های بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا وجود چنین شهرک‌هایی را غیرقانونی و مغایر با قوانین بین‌المللی قلمداد کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارش ۳ میلیارد یورویی اسرائیل برای خرید زیردریایی به یک شرکت آلمانی که ایران در آن سهام دار است

اسرائیل برای ۴ هزار فلسطینی در کرانه باختری مجوز اقامت دائم صادر می‌کند

خاکسپاری یک فلسطینی ۱۵ ساله در کرانه باختری