اینترنت در آلماتی وصل شد؛ بازگشت تدریجی آرامش به قزاقستان

ایست بازرسی و کنترل خودروها در آلماتی شنبه ۸ ژانویه ۲۰۲۲
ایست بازرسی و کنترل خودروها در آلماتی شنبه ۸ ژانویه ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی زاده با استفاده ازAFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت کشور قزاقستان خسارات مادی خشونت‌ها و درگیری‌های چند روز اخیر را بیش از ۱۷۵ میلیون یورو برآورد کرده است. در جریان ناآرامی ها به بیش از ۱۰۰ مغازه و بانک آسیب وارد شد و بیش از ۴۰۰ دستگاه خودرو نیز به آتش کشیده شدند.

آگهی

دسترسی به اینترنت در آلماتی، بزرگترین شهر قزاقستان بعد از ۵ روز مجددا امکان‌پذیر شده است. خبرنگار خبرگزاری فرانسه از برقراری تدریجی آرامش در شهر و «عادی» شدن اوضاع خبر داده است. دسترسی به وبسایت‌های خارجی و داخلی در کلان‌شهر ۱.۸ میلیونی آلماتی از چند روز پیش مقدور نبود.

 برای نخستین بار صبح دوشنبه تردد وسایل نقلیه عمومی در سطح آلماتی از سر گرفته شده و رفته‌رفته اوضاع به حالت عادی برمی‌گردد. صف‌های طویل خودروها مقابل جایگاه‌‌های سوخت‌رسانی و افزایش تردد اتومبیل‌های شخصی نیز از دیگر مشاهدات صبح دوشنبه در پایتخت سابق قزاقستان است.

ناآرامی های هفته اخیر که از آن بعنوان «خشونت‌بارترین» اعتراضات ضد دولتی قزاقستان پس از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق، یاد می شود با افزایش بهای سوخت در شهر «ژانائوزن» آغاز و دامنه آن به اکثر شهرها کشیده شد و شدت آن در آلماتی بیشتر از دیگر مناطق و شهرها بود، اعتراضاتی که واکنش‌های بین المللی زیادی را به‌دنبال داشت و حتی پاپ فرانسیس را هم به صحبت واداشت. رهبر کاتولیک های جهان یکشنبه شب خواستار «گفتگو» با هدف برقراری صلح و آرامش در این کشور شد.

طبق آمارهای رسمی منتشره در روزیکشنبه دستکم ۱۶۴ نفر در جریان این ناآرامی‌ها کشته شده‌اند. بیانیه ای که البته شب گذشته به‌دستور وزارت ارتباطات از روی کانال رسمی تلگرام حذف شد و دلیل انتشاراولیه آن یک «اشتباه فنی» عنوان شد.

در بیانیه‌ای که وزارت امورخارجه قزاقستان دوشنبه صبح برای رسانه‌ها ارسال کرده از نحوه پوشش رسانه‌های خارجی انتقاد شده است. در این بیانیه آمده که مقاله‌ها و یادداشت‌های رسانه‌های خارجی به ایجاد «تصورغلط از نحوه مواجهه نیروهای امنیتی با تظاهرات آرام مردم» دامن زده است؛ در حالی‌که «نیروهای پلیس در برابر گروهی افراط گرا قرار گرفته بودند که مرتکب اعمال تروریستی بی‌شرمانه‌ای شده بود».

سران رژیم ناآرامی و شورش در آلماتی را به «گروه‌های تروریستی» نسبت دادند و رئیس جمهور این کشور دستور تیر بدون اخطار قبلی را صادر کرد.

روسیه در قالب سازمان پیمان امنیت جمعی با اعزام نیروهای نظامی نقش مهمی در حمایت از قاسم ژُمارت توکایف ایفا کرد و به‌نوعی از سرنگون شدن رژیم جلوگیری کرد. نقشی که واکنش کاخ سفید را نیز به‌دنبال داشت. آمریکا اعلام کرد که بیرون کردن نیروهای روسیه بعدا برای مقامات قزاقستان کار «خیلی سختی» خواهد بود.

همزمان ریاست جمهوری قزاقستان دوشنبه از بازداشت حدود ۸ هزار نفر خبر داد و یادآور شد که تعداد قابل توجهی از این افراد را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ۱۲۵ پرونده تحقیقاتی در مورد این ناآرامی‌ها باز شده است.

وزارت کشور قزاقستان خسارات مادی خشونت‌ها و درگیری‌های چند روز اخیر را بیش از ۱۷۵ میلیون یورو برآورد کرده است. در جریان ناآرامی ها به بیش از ۱۰۰ مغازه و بانک آسیب وارد شد و بیش از ۴۰۰ دستگاه خودرو نیز به آتش کشیده شدند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی قزاقستان؛ اصلاحاتی دموکراتیک با قابلیت تقویت جایگاه توکایف

دیده‌بان حقوق بشر «شکنجه و تعرض جنسی» به بازداشت‌شدگان اعتراض‌های «زن، زندگی، آزادی» را تأیید کرد

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد