آمار رسمی از ناآرامی‌های قزاقستان؛ دستکم ۱۶۴ نفر کشته و ۶ هزار تن بازداشت شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ناآرامی‌های قزاقستان
ناآرامی‌های قزاقستان   -   کپی رایت  AP Photo

شماری از رسانه‌های قزاقستان روز یکشنبه به نقل از وزارت بهداشت این کشور گزارش دادند که دستکم ۱۶۴ نفر در جریان ناآرامی‌های یک هفته اخیر کشته شدند.

بنا به همین گزارش‌ها ۱۰۳ نفر از قربانیان در آلماتی، مرکز اقتصادی قزاقستان جان باختند. امکان بررسی آمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های قزاقستان به طور مستقل وجود ندارد اما آمار گزارش شده نسبت به آمار قبلی افزایش چشمگیری نشان می‌دهد.

مقامات قزاقستان تا قبل از روز یکشنبه تعداد معترضان کشته‌شده را ۲۶ نفر اعلام می‌کردند. آنها همچنین از کشته شدن ۱۶ مامور امنیتی و مجروح شدن بیش از دو هزار نفر خبر داده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات قزاقستان اعلام کرده‌اند که نزدیک به شش هزار نفر را در جریان اعتراض‌های اخیر بازداشت کرده‌اند. دفتر ریاست جمهوری قزاقستان در بیانیه‌ای تاکید کرد که «شمار قابل توجهی» از بازداشت‌شدگان اتباع خارجی هستند.

از سوی دیگر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه ضمن ابراز تاسف از رویدادهای قزاقستان خواستار «گفتگو» برای برقراری مجدد آرامش در این کشور شد.

ناآرامی‌های اخیر در قزاقستان که از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۸۹ تاکنون بی‌سابقه بود ابتدا در اعتراض به افزایش قیمت گاز آغاز شد.

قاسم ژُمارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان ضمن رد هرگونه مذاکره با معترضان روز جمعه اعلام کرد که دستور «تیراندازی با هدف کشتن» تظاهرکنندگان را صادر کرده است.

وزارت کشور قزاقستان در برآورد اولیه خود میزان خسارت‌های وارده در پی ناآرامی‌های اخیر را ۱۷۵ میلیون یورو تخمین زد. این وزاتخانه از غارت بیش از یکصد مغازه و شعبه بانک خبر داده است. به گفته وزارت کشور قزاقستان بیش از ۴۰۰ خودرو نیز تخریب شدند.