Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ناآرامی‌های قزاقستان؛ از بازداشت متحد نزدیک نظربایف تا رایزنی تلفنی پوتین و توکایف

استقرار نظامیان قزاقستان در خیابان‌های آلماتی
استقرار نظامیان قزاقستان در خیابان‌های آلماتی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریم ماسیموف که متحد نزدیک نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری پیشین قزاقستان محسوب می‌شود دو بار بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ و سپس ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ نخست‌وزیر قزاقستان بود.

آگهی

کمیته امنیت ملی قزاقستان روز شنبه اعلام کرد که کریم ماسیموف، رئیس سابق این نهاد که به دنبال اعتراض‌های اخیر از سمت خود برکنار شد بازداشت شده است.

قاسم ژُمارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان روز چهارشنبه کریم ماسیموف را از مقامش برکنار کرده بود. بنا به اعلام کمیته امنیت ملی قزاقستان کریم ماسیموف روز پنجشنبه به دنبال آغاز تحقیقات علیه او به اتهام «خیانت بزرگ» بازداشت شد.

کریم ماسیموف که متحد نزدیک نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری پیشین قزاقستان محسوب می‌شود دو بار بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ و سپس ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ نخست‌وزیر قزاقستان بود.

این درحالیست که نورسلطان نظربایف در تازه ترین موضع گیری خود در باره ناآرامی های کشورش، خواستار حمایت مردم از دولت شده است.

همزمان، کرملین روز شنبه از گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین با قاسم ژُمارت توکایف خبر داد. آقای پوتین در این مکالمه «طولانی» در مورد اتخاذ تدابیر لازم برای بازگشت نظم و آرامش به قزاقستان با همتای قزاق بحث و رایزنی کرده است. روسای جمهوری دو کشور در این گفتگو بر در تماس بودن مداوم با یکدیگر تصریح کردند.

اعتراض‌ها در قزاقستان روز یکشنبه گذشته به دنبال افزایش قیمت گاز آغاز شد و به سرعت به شهرهای مختلف از جمله آلماتی، مرکز اقتصادی این کشور گسترش یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس‌جمهوری قزاقستان روز جمعه گفت که به نیروهای امنیتی دستور «تیراندازی برای کشتن» داده است. قاسم ژُمارت توکایف همچنین هرگونه مذاکره با معترضان را رد کرد.

روسیه و شماری از متحدان آن در سازمان پیمان امنیت جمعی روز پنجشنبه برای حمایت از دولت قزاقستان و حفاظت از ساختمان‌های دولتی در این کشور نیروی نظامی به قزاقستان اعزام کردند.

در تحولی دیگر نورسلطان نظربایف روز شنبه از مردم قزاقستان خواست که از دولت و رئیس‌جمهوری این کشور حمایت کنند. رئیس‌جمهوری پیشین قزاقستان که ۸۱ سال دارد از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ زمام امور را در قزاقستان به دست داشت. او در حالی سه سال پیش از قدرت کنار رفت که از قاسم ژُمارت توکایف اغلب به عنوان دست نشانده‌اش یاد می‌شد.

اعتراض‌های اخیر در قزاقستان جدی‌ترین تظاهرات خیابانی در بزرگترین کشور آسیای مرکزی از زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

طبق آخرین آمارهای رسمی دستکم ۴۴ نفر در جریان این ناآرامی ها جان خود را از دست داده اند و بیش از ۴هزار نفر هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«صلحبانی» روسیه در زمستان آلماتی: «قزاقستان با آتش بازی می کند»؛ گفتگو اختصاصی با کولایی و ایشیک

مداخله نظامی روسیه در قزاقستان؛ آیا پوتین تکرارگر پیمان ورشو است؟

حسین شنبه‌زاده، ویراستار و فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد