Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه نشان‌های «لژیون دونور» ۲۰۲۲ را عمدتا به فعالان بخش بهداشت اعطا می‌کند

Legion d'Honneur, France's highest distinction
Legion d'Honneur, France's highest distinction Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشان افتخار لژیون دونور که یک نشان غیرنظامی است، از سوی ناپلئون بناپارت امپراتور پراوازۀ فرانسه و برای قدردانی از «شایستگی‌های برجسته افراد در خدمت به ملت» بنیان نهاده شد.

آگهی

دولت فرانسه در اولین روز سال جدید ۲۰۲۲ میلادی فهرست دریافت کنندگان بالاترین نشان افتخار این کشور موسوم به «لژیون دونور» را اعلام کرد؛ در میان بیش از ۵۰۰ شخصیتی که امسال این نشان را دریافت می‌کنند، نام بسیاری از فعالان بخش سلامت که تلاش‌هایشان در دو سال اخیر معطوف به مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا بوده نیز دیده می‌شود.

نشان لژیون دونور دارای سه رده و دو مقام (شورالیه، افسر، فرمانده، افسر بزرگ و صلیب بزرگ) است و بنا بر اطلاعیه‌ای که روز شنبه اول ژانویه ۲۰۲۲ میلادی در روزنامه رسمی این کشور منتشر شد، امسال رده‌های مختلف این نشان به ۵۴۷ نفر که برای عموم مردم مشهور یا ناشناخته هستند اعطا خواهد شد.

در میان افرادی که امسال این نشان را دریافت می‌کنند، نام شخصیت‌هایی همچون پروفسور ژان‌-فرانسوا دلفریسی، رئیس شورای علمی کووید۱۹ که مشاور اصلی دولت فرانسه در مواجهه با همه‌گیری ویروس کرونا بود همچنین اگنس بوزین، وزیر بهداشت پیشین این کشور و مدیر اجرایی کنونی آکادمی سازمان جهانی بهداشت نیز دیده می‌شود.

در بیانیه روزنامه رسمی آمده است که همه اعضای شورای علمی کووید۱۹ نیز درجاتی از نشان لژون دونور را دریافت خواهند کرد.

محمد عبدالطیف، نایب رئیس صلیب سرخ فرانسه و اوا توماس، بنیانگذار انجمن غیردولتی SOS inceste که در زمینه مبارزه با خشونت‌های جنسی فعال است نیز از دیگر دریافت کنندگان نشان امسال خواهند بود.

علاوه بر فعالان بخش سلامت، چهره‌هایی از دنیای هنر، فرهنگ و فعالان بخش میراث ملی و تاریخی فرانسه نیز امسال این نشان را دریافت خواهند کرد.

نشان افتخار لژیون دونور که یک نشان غیرنظامی است، از سوی ناپلئون بناپارت امپراتور پراوازۀ فرانسه (۱۸۰۴ تا ۱۸۱۵ میلادی) و برای قدردانی از «شایستگی‌های برجسته افراد در خدمت به ملت» بنیان نهاده شد.

از آنجا که قرار است در سال ۲۰۲۲ میلادی انتخابات ریاست جهوری فرانسه برگزار شود، در صورت عدم انتخاب دوباره امانوئل ماکرون از سوی رای دهندگان، امسال را باید آخرین سالی دانست که آقای ماکرون این نشان را با دست خود به خدمتگذاران فرانسه اعطا می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: دلم می‌خواهد حال کسانی که واکسن کرونا نزده‌اند را بگیرم

مدال لژیون دونور فرانسه به سه جوان آمریکایی اعطا می شود

چالش ممنوعیت حجاب برای لائیسیته فرانسه در مراسم افتتاحیه المپیک؛ مقامات به دنبال راهی ابتکاری هستند