Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«تمدنِ» اورلسان، پدیده موسیقی فرانسه؛ آلبومی که نیامده رکورد ادل را شکست و تحسین ماکرون را برانگیخت

CIVILISATION/ORELSAN ALBUM COVER
CIVILISATION/ORELSAN ALBUM COVER Copyright ORELSAN
Copyright ORELSAN
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورلسان که از سال ۲۰۱۱ با رپ «خودکشی اجتماعی»، خود را به‌عنوان یکی از قوی‌ترین رپر‌های ضد سیستم مطرح کرد در آلبوم تمدن، با «بوی بنزین» به نقد بی‌رحمانه جامعه فرانسه می‌پردازد. مطلب امیربهنام معصومی را بخوانید.

آگهی

آلبوم تمدن (CIVILISATION)، آخرین مجموعه اورلسان، رپر فرانسوی در اواخر نوامبر سال ۲۰۲۱ وارد بازار شد و با شکستن رکورد فروش آلبوم ۳۰ ادل، به‌عنوان پدیده تاریخ موسیقی رپ و هیپ‌هاپ فرانسه شناخته شد.

اورلسان ۳۹ ساله، برخلاف اکثریت قریب به اتفاق رپرهای فرانسوی، سفیدپوست است و ربطی به حاشیه‌های جرم‌خیز و پرمشکل شهرهای بزرگ این کشور ندارد.

آلبوم تمدن که همزمان با آلبوم‌های سال ستاره‌های موسیقی جهان نظیر ادل و استینگ به بازار آمد، رکورد فروش سال را شکست و توانست در هفته اول با فروش ۱۳۸هزار نسخه یک دیسک طلا و در ادامه با فروش کلی بیش از ۳۰۰ هزار نسخه، سه دیسک پلاتین کسب کند.

اورلسان که از سال ۲۰۱۱ با رپ «خودکشی اجتماعی» خود را به‌عنوان یکی از قوی‌ترین رپر‌های ضد سیستم مطرح کرد در آلبوم تمدن، با «بوی بنزین» به نقد بی‌رحمانه جامعه فرانسه می‌پردازد. او در این قطعه که نخستین نماهنگ (موزیک-ویدیو) این آلبوم علیه جامعه، ساختار سیاسی فرانسه، گرایش به نژادپرستی و فاشیسم و به‌ویژه رسانه‌های اجتماعی و خودآگاه‌پنداری شهروندانی که به این رسانه‌ها معتادند، می‌خواند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که در همین ترانه به‌شکل غیرمستقیم و همراه با دیگر نهادهای صاحب قدرت جامعه به‌عنوان «منگول» (ایهام مغول) و مستقیما نماینده تنها یک چهارم جامعه توصیف شده پس از انتشار این قطعه اورلسان را «جامعه شناس عصر جدید» توصیف کرد. اورلسان در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این تمجید گفت: احتمالا آقای رئیس جمهور نصف ترانه را گوش نداده است.

قطعه مشهور دیگر همین آلبوم «روزهای بهتر» نام دارد که بخش بزرگی از ویدیوی آن با دیپ فیک و در زادگاه رپر در منطقه کالوادوس (غرب فرانسه) ساخته شده است. اورلسان می‌گوید این ترانه را برای یکی از اعضای باند موزیکش ساخته که مانند بسیاری دیگر از مردم جهان از افسردگی شدید رنج می‌برند.

«تظاهرات» نام دیگر قطعه بحث‌برانگیز آلبوم تمدن است. ترانه این رپ درباره جمع شدن گروهی از دوستان در یکی از تظاهرات‌های «معمول» روزهای شنبه در پاریس است که به خشونت کشیده می‌شود و با مرگ دختری به نام «فرانس» که تنها آدم محق جمع است و برای تغییر زندگی فلاکت‌بارش اعتراض می‌کند، پایان می‌یابد.

گروه گسترده‌ای از هواداران حقوق افراد داری معلولیت ذهنی از ترانه «بوی بنزین» به‌دلیل استفاده توهین آمیز از واژه منگول انتقاد کرده اند. اورلسان در سال ۲۰۰۶ به‌دلیل انتشار رپ «فاحشه کثیف» و با شکایت چند سازمان فمینیستی تحت تعقیب کیفری قرار گرفته بود که البته با قرار منع تعقیب دادگاه براساس «آزادی بیان» در آثار هنری، تبرئه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از محدودیت سقط جنین در آمریکا تا توالت‌های خشک؛ بازگشت سیاسی-اکولوژیک فستیوال گلاستونبری

«سفیدها را دار بزنید»؛ پلیس رپر فرانسوی را بازجویی کرد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند