در اولین گردهمایی انتخاباتی زمور، هواداران نامزد راست افراطی با مشت و لگد از منتقدان پذیرایی کردند

اریک زمور، نامزد راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در میان هوادارن خود در ویلپنت
اریک زمور، نامزد راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در میان هوادارن خود در ویلپنت Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان حدود ۲ هزار نفر از مخالفان اریک زمور با سر دادن شعارهای ضد نژاد پرستی در پاریس تجمع اعتراضی برپا کردند. منابع غیر رسمی تعداد مخالفان او را تا ده هزار نفر هم عنوان کرده اند.

آگهی

اولین نشست کارزار انتخاباتی اریک زمور، چهره راست افراطی فرانسه بعدازظهر یکشنبه ۵ دسامبر در حومه پاریس برگزار شد. به گزارش رسانه های محلی بیش از ۱۳ هزار نفر از طرفداران او از سراسر فرانسه با حضور در پارک نمایشگاهی ویلپنت (سِن سَن دونی) ورود او به عرصه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را جشن گرفتند.

همزمان حدود ۲ هزار نفر از مخالفان اریک زمور با سر دادن شعارهای ضد نژاد پرستی در پاریس تجمع اعتراضی برپا کردند. منابع غیر رسمی تعداد مخالفان او را تا ده هزار نفر هم عنوان کرده اند.

اریک زمور در این گردهمایی به هوادرانش وعده « یک فرانسه جدید» داد. او از هواداران ناامید حزب جمهوریخواهان که از انتخاب والری پکرس بعنوان نامزد حزب در انتخابات آتی راضی نیستند خواست به او بپیوندند.  زمور همچنین از کادرها و هواداران مارین لوپن، رهبر حزب اجتماع ملی هم خواست تا «سیاست‌های عقیم این حزب را پس از دهه‌ها رها کنند» و به جنبش «فتح دوباره» او بپیوندند.  

در ابتدای سخنان اریک زمور یک گروه از جوان عضو سازمان اس‌او‌اس راسیسم برای لحظاتی سعی کردند جو جلسه را عوض کنند. آنها که در ردیف های آخر حضور داشتند روی تی شرت های سیاه خود با رنگ زرد نوشته بودند : «نه به نژاد پرستی» البته هواداران اریک زمور بلافاصله با پرتاب صندلی و مشت و لگد از خجالت آنها در آمدند. ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فرانسه منتشر شد حاکی از آن است که دست‌کم یکی از دختران جوان عضو این گروه زیر مشت‌های پیاپی یک پسر جوان طرفدار زمور با صورت خونین جلسه را ترک می‌کند. 

اریک زمور با اشاره به حوادث ابتدای نشست انگشت اتهام را به سوی دولت و رسانه ها گرفت. او خطاب به هواداران خود گفت: «اگر آنها -دولت و رسانه ها- از من متنفرند به خاطر این است که از شما متنفرند. با خوار و خفیف کردن من، در اصل می خواهند شما را خوار و کوچک کنند و هیچ محدودیتی علیه من ندارند. دنبال مرگ سیاسی من هستند. روزنامه نگارها در فکر مرگ اجتماعی من هستند و اسلامگرایان افراطی هم می خواهند که سر به تن من نباشد.»

کاندیدای نوظهور راست افراطی فرانسه همچنین حمله به مهاجران گفت سیاست وی به صفر رساندن مهاجرت در فرانسه است و اگر فرانسوی‌های خارجی‌تبار فعلی تمایلی به شبیه‌کردن خود به فرانسوی‌های واقعی ندارند «راه باز است و جاده دراز.» 

اریک زمور که در ادامه از تشویق های بی امان هواداران خود به وجد آمد بود گفت: «طی چند ماه گذشته شاید خیلی چیزها درباره من شنیده باشید. بعضی ها شاید گفته باشند من وحشی هستم. بله اگر نیاز باشد ممکن است این روی مرا هم ببینید برای اینکه به کارم عشقم می ورزم و آدم بشدت متعهدی هستم و دارم سقوط کردن و فرو ریختن فرانسه را می بینم.»

از نگاه هواداران زمور که از گوشه و کنار فرانسه خود را به حومه پاریس رسانده بودند، او «فرشته نجات» کشورشان است.

یکی از دانشجویان حاضر می گوید: «حتی اگر بعضی مواقع تندروی هم کند لازم است برای اینکه باید در ابتدا نظم را به کشورمان بازگردانیم.»

یکی از هوادار به خبرنگار یورونیوز می گوید: « به نظر من باید به ارزشهای سنتی و آبا و اجدادیمان برگردیم. این کار مهم است و باید آنها را دوباره ارزش گذاری کنیم. نیازمند تصمیمات سخت تری هستیم.»

یکی از طرفداران زن اریک زمور در پاسخ خبرنگار یورونیوز که از او پرسید بسیاری کاندیدای شمار را با القابی نظیر «ضد زن» و «جنسیت زده» می شناسند می گوید: «ولی من عاشق او هستم. معلوم نیست فرانسه دارد به چه سمتی می رود و او تنها فردی است که با ایده هایش می تواند فرانسه را بازگرداند و همه غرب را.... برای اینکه جهان غرب دارد هویت و فرهنگ خود را از دست می دهد.»

دانشجوی دیگری که برای اعلام حمایت از این کاندیدای راست افراطی خود را به حومه پاریس رسانده معتقد است که سخنان زمور حاوی «امید» هستند و با او می تواند «فرانسه بزرگ» را دوباره دید، فرانسه ای که نقش و جایگاه مهمی در دنیا داشته باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد اریک زمور برای جداسازی دانش‌آموزان دارای معلولیت جنجالی شد

نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: شانس ماکرون در برابر پکرس در دور دوم۵۰ به ۵۰ است

آیا اریک زمور دونالد ترامپ فرانسه می‌شود؟