Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ابراز رضایت ایران و روسیه از مذاکرات وین؛ اروپا: ضرب الاجل مصنوعی تعیین نمی‌کنیم

ابراز رضایت ایران و روسیه از نتایج اولیه دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام در وین
ابراز رضایت ایران و روسیه از نتایج اولیه دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام در وین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران و روسیه روز سه‌شنبه ۲۸ دسامبر از نتایج اولیه مذاکرات برای احیای توافق برجام در وین ابراز رضایت کردند. این در حالی است که سه کشور اروپایی باقی‌مانده در توافق هسته‌ای ایران از کند بودن مذاکرات خبر داده‌اند.

آگهی

ایران و روسیه روز سه‌شنبه ۲۸ دسامبر از نتایج اولیه مذاکرات برای احیای توافق برجام در وین ابراز رضایت کردند. این در حالی است که سه کشور اروپایی باقی‌مانده در توافق هسته‌ای ایران از کند بودن مذاکرات خبر داده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به دور هشتم مذاکرات وین، گفت: «اگر جدیت در کنار حسن‌ نیت در طرف‌های مقابل دیده شود، رسیدن به توافق خوب در آینده‌ای نزدیک متصور است.»

میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه در وین هم بعد از ظهر روز سه‌شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که آن‌ها شاهد پیشرفت‌های «غیرقابل انکاری» در روند گفت‌وگوها هستند.

دور جدید مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران روز دوشنبه ۲۷ دسامبر (۶ دی) میان کشورهای طرف قرارداد شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و ایران شروع شده است. البته آمریکا در این مذاکرات به‌طور غیر مستقیم حضور دارد.

وزیر خارجه ایران در جمع خبرنگاران گفت: «اگر طرف‌های مقابل، مذاکراتی که در این مرحله شروع شده است را با حسن نیت ادامه بدهند، دست یافتن به یک توافق خوب برای همه طرف‌ها شدنی است و می‌توانیم این هدف را محقق کنیم.»

دور هفتم مذاکرات برای احیای توافق برجام که نخستین دور از گفتگوهای هسته‌ای پس از ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران است با طرح برخی مطالبات جدید تهران به تعویق افتاد.

توئیت مذاکره کننده ارشد روسیه در وین

ایران اصرار دارد که تمام تحریم‌های اقتصادی آمریکا پیش از برداشتن گام‌هایی در مورد هسته‌ای توسط تهران برداشته شوند، اما مذاکره‌کنندگان غربی می‌گویند که گام‌های هسته‌ای و تحریم‌ها باید در توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متعادل باشند.

از همین رو آقای اولیانوف در حساب کاربری خود در توئیتر خبر داد که درباره موضوع رفع تحریم‌ها از ایران در محیط غیررسمی گفتگو می‌شود.

فرانسه، آلمان و بریتانیا هم روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که پیشرفت‌های فنی در دور گذشته مذاکرات حاصل شده است و طرف‌ها اکنون باید روی موضوعات کلیدی باقی‌مانده، به‌ویژه هسته‌ای و تحریم‌ها تمرکز کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نمایندگان تروئیکای اروپا همچنین با بیان اینکه برای مذاکرات در وین «ضرب‌الاجل مصنوعی» تعیین نمی‌کنند، اعلام کردند که ظرف چند هفته و نه چند ماه به یک توافق می‌رسند.

در هر حال آقای امیرعبداللهیان با ابراز رضایت از مذاکرات وین، گفت: «مهم این است که ما متن مشترک و واحدی در اختیار داریم که تیم مذاکره کننده ما روی آن تمرکز کرده و طرف‌های مقابل نیز نسبت به موضوعاتی که ما در درون پرانتز قرار دادیم، یعنی موضوعات اختلافی، متمرکز شده‌اند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه فرانسه: تا توافق با ایران راه درازی در پیش است

سه روز وقفه در مذاکرات وین؛ باقری: روی موضوع لغو تحریم‌ها متمرکز هستیم

گفت‌وگوهای روسیه و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران