خشم چینی‌ها از ایلان ماسک؛ پکن به دفتر امور فضایی ملل متحد شکایت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله چینی‌ها به ایلان ماسک به خاطر عمل‌کرد فضایی‌اش
حمله چینی‌ها به ایلان ماسک به خاطر عمل‌کرد فضایی‌اش   -   کپی رایت  AP Photo

کاربران شبکه‌های اجتماعی چینی روز سه‌شنبه ۲۸ دسامبر در پی شکایت پکن به سازمان ملل متحد در مورد نزدیک شدن دو ماهواره شرکت «اسپیس‌ایکس» به ایستگاه فضایی چین و خطر برخورد با آن، ایلان ماسک، بنیانگذار و رئیس این شرکت اکتشاف فضایی را هدف حمله قرار دادند.

بر اساس سندی که چین در ماه دسامبر به دفتر امور فضایی ملل متحد ارائه کرده، ایستگاه فضایی تیانگونگ این کشور در ماه‌های ژوئیه و اوت با خطر «برخورد نزدیک» با ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس مواجه شده است.

چین در نامه خود به «کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح‌آمیز از فضا» نوشته است که ایستگاه فضایی تیانگونگ مجبور شده است مسیر خود را برای جلوگیری از برخورد با ماهواره‌های استارلینک، تغییر بدهد.

پس از اعلام این خبر، کاربران شبکه‌های اجتماعی چینی روز سه‌شنبه ۲۸ دسامبر در کارزاری به انتقاد از ایلان ماسک و شرکت‌هایش پرداختند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، هشتکی در این خصوص ۸۷ میلیون بازدیدکننده داشته است.

یکی از منتقدان خشمگین آقای ماسک و شرکت‌های تحت امرش درشبکه اجتماعی چینی «ویبو» نوشت: «برای تحریم شرکت خودروسازی تسلا که مدیر عامل آن آقای ماسک است، آماده شوید.»

هر سال ده‌ها هزار خودروی الکتریکی تسلا در چین فروخته می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر چین آمریکا را به نادیده گرفتن تعهدات مندرج در معاهدات فضایی متهم کرده که امنیت فضانوردان را در معرض خطر قرار داده است.

استارلینک یک شبکه اینترنتی ماهواره‌ای است که هدفش فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای بیشتر نقاط زمین است.

شرکت اسپیس‌ایکس که پیشتر بیش از هزار و ۷۰۰ ماهواره کوچک را به فضا پرتاب کرده، اینک مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره دیگر را هم دریافت کرده است.