مصرف انرژی در اتحادیه اروپا به پایین‌ترین سطح طی ۳ دهه گذشته رسید

مصرف انرژی
مصرف انرژی   -  Copyright  CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی

مصرف انرژی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۹۰ رسید.

مصرف انرژی اولیه در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۰ به شدت کاهش یافت و به معادل هزار و ۲۳۶ میلیون تن نفت رسید که ۵.۸ درصد بهتر از هدف‌گذاری صورت گرفته برای سال گذشته میلادی بود ولی همچنان ۹.۶ درصد بیش از هدف تعیین شده برای سال ۲۰۳۰ است.

اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) با انتشار گزارشی تازه از روند کاهش مصرف انرژی در سال گذشته میلادی اعلام کرد که مصرف نهایی انرژی در اتحادیه اروپا نیز طی سال ۲۰۲۰ به معادل ۹۰۷ میلیون تن نفت کاهش یافته که ۵.۴ درصد از هدف تعیین شده برای این سال پایین‌تر بوده ولی هنوز ۷.۲ درصد بالاتر از هدف سال ۲۰۳۰ است.

بر پایه این گزارش، مصرف انرژی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۹۰(نخستین سال ثبت داده‌های مصرف انرژی اتحادیه اروپا) رسیده که تا حد زیادی تحت تاثیر همه‌گیری کرونا بوده است.مصرف انرژی در سال ۲۰۰۶ زمانی که مصرف انرژی اولیه ۱۵.۱ درصد بالاتر از هدف سال ۲۰۲۰ و مصرف انرژی نهایی ۹ درصد بالاتر از هدف ۲۰۲۰ بود، به اوج خود رسیده بود.

گزارش یورواستات نشان می‌دهد که در مقایسه با میانگین مصرف سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، مصرف انرژی اولیه در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. بیشترین کاهش در استونی(منفی ۲۱.۲درصد) و کمترین میزان کاهش مصرف در لیتوانی(منفی ۷ دهم درصد) ثبت شده است.

مصرف نهایی انرژی در سال ۲۰۲۰ نیز نسبت به میانگین سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۱۷ در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا رخ داده که بیشترین آن در مالت (منفی ۱۷.۴ درصد) و کمترین میزان آن در رومانی(منفی ۳ دهم درصد) به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا