سهم اعضا در اقتصاد اتحادیه اروپا؛ سنگین‌ترین رکود ناشی از کرونا در کدام کشورها رخ داد؟

تکنسین بخش توربین‌سازی شرکت زیمنس آلمان
تکنسین بخش توربین‌سازی شرکت زیمنس آلمان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تولید ناخالص داخلی(GDP) اتحادیه اروپا بر پایه قیمت‌های جاری در سال ۲۰۲۰ با رشدی ۷.۶ درصدی نسبت به ۱۰ سال پیش به حدود ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد یورو رسید.

آگهی

تولید ناخالص داخلی(GDP) اتحادیه اروپا بر پایه قیمت‌های جاری در سال ۲۰۲۰ میلادی با رشدی ۷.۶ درصدی نسبت به ۱۰ سال پیش به حدود ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد یورو رسید.

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) روز دوشنبه اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۵.۹ درصد پایین‌تر بود که بدین‌ترتیب نخستین کاهش تولید ناخالص داخلی این اتحادیه از سال ۲۰۰۹ تا کنون به ثبت رسید؛ سالی که تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا پس از رخداد بحران جهانی اقتصاد در سال ۲۰۰۸ حدود ۴.۳ درصد کاهش یافته بود.

یورواستات کاهش فعالیت‌های اقتصادی در نتیجه اعمال محدودیت‌های کرونایی را عامل اصلی کاهش تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد.

بر پایه این گزارش، کمی بیش از یک چهارم تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ سهم آلمان(۲۵.۱ درصد) بوده و پس از آن فرانسه(۱۷.۲ درصد)، ایتالیا(۱۲.۳ درصد)، اسپانیا(۸.۴ درصد) و هلند(۶ درصد) بیشترین سهم را در آن داشته‌اند.

در مقابل، مالت با یک دهم درصد و استونی، قبرس و لتونی هر یک با دو دهم درصد کمترین سهم را در تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ داشته‌اند.

گزارش یورواستات همچنین نشان می‌دهد که اسپانیا با کاهش ۱۰.۸ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ سنگین‌ترین رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا را در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا متحمل شده است. پس از اسپانیا و در مقایسه با سال ۲۰۱۹، یونان(منفی ۹ درصد)، ایتالیا(منفی ۸.۹ درصد)، پرتغال(منفی ۸.۴ درصد) و مالت(منفی ۸.۴ درصد) شاهد بیشترین افت تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ بودند. ایرلند(مثبت ۵.۹ درصد) تنها کشور عضو اتحادیه اروپا بود که در سال ۲۰۲۰ با افزایش تولید ناخالص داخلی مواجه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقصد ۳۳ میلیارد یورویی که به طور شخصی از اتحادیه اروپا خارج شد، کجاست؟

توافق ۲۷ عضو اتحادیه اروپا برای بهبود سطح دستمزدهای پایین

رشد دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو در سال ۲۰۲۱ از برآوردهای پیشین فراتر رفت