نیروی دریایی آمریکا سرنشینان قایق آتش‌گرفته «قاچاقچیان ایرانی» را در دریای عمان نجات داد

قایق آتش‌گرفته قاچاقیان مواد مخدر در آب‌های دریای عمان
قایق آتش‌گرفته قاچاقیان مواد مخدر در آب‌های دریای عمان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملوانان آمریکایی ضمن انجام عملیات نجات بیش از ۱۷۴۵ کیلوگرم حشیش، ۵۰۰ کیلوگرم مت‌آمفتامین که در بازار سیاه از آن به عنوان «شیشه» یاد می‌کنند و ۳۰ کیلوگرم هروئین در قایق آتش‌گرفته کشف کردند.

آگهی

نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که پنج ایرانی مظنون به قاچاق مواد مخدر را که قایق‌ بادبانی آنها در دریای عمان آتش گرفته بود، نجات داده است.

بر اساس تصاویر هوایی منتشر شده توسط یگان‌های دریایی ایالات متحده در منطقه خلیج فارس، این قایق بادبانی از نوع «جهاز» یا شناورهای چوبی با بادبان‌بندی لچکی، روز چهارشنبه در حین حرکت در دریای عمان دچار حادثه شد.

حادثه زمانی روی داد که سرنشسنان قایق بادبانی با مشاهده نزدیک شدن یک واحد دریایی از نظامیان آمریکایی اقدام به ریختن نوعی سوخت مایع در انبار قایق می‌کنند و سپس بلافاصله بعد از روشن کردن آتش، انفجاری روی می‌دهد و دود از این شناور به هوا بلند می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ملوانان آمریکایی حاضر در گشتی دریایی نیروهای دریایی ایالات متحده با مشاهده این صحنه به کمک سرنشینان قایق آتش‌گرفته می‌شتابند و آنها را نجات می‌دهند.

بر اساس این گزارش، ملوانان ضمن انجام عملیات نجات بیش از ۱۷۴۵ کیلوگرم حشیش، ۵۰۰ کیلوگرم مت‌آمفتامین که در بازار سیاه از آن به عنوان «شیشه» یاد می‌کنند و ۳۰ کیلوگرم هروئین در قایق آتش‌گرفته کشف کردند.

نیروی دریایی آمریکا ارزش مواد مخدر کشف شده را حدود ۱۴ میلیون و هفتصد هزار دلار ارزیابی کرده است.

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه می‌گوید که به باور ملوانان شرکت کننده در این عملیات، تنها نیمی از کل مواد مخدر موجود در قایق کشف و توقیف شده؛ حال آنکه مابقی این مواد یا در آتش سوختند و یا با قایق به زیر آب رفتند.

به گفته فرماندهان نیروی دریایی آمریکا، پنج سرنشین ایرانی قایق آتش‌گرفته پس از نجات به مسئولان کشور عمان تحویل داده شدند و تحت مداوا قرار گرفته‌اند.

آسوشیتدپرس در گزارش خود با اشاره به اینکه مقامات ایرانی هنوز واکشنی به ماجرای روز چهارشنبه نشان نداده‌اند، گفته است که یک سرنشین ایرانی در قایق حادثه دیده ناپدید شده است.

یگان‌های دریایی ایالات متحده و متحدان این کشور در منطقه گشت‌زنی‌هایی مداوم برای مقابله با تردد شناورهای حامل مواد مخدر انجام می‌دهند.

قاچاقچیان غالبا از جهاز یا شناورهای چوبی با بادبان‌بندی لچکی برای انتقال و جابجایی هروئین از افغانستان و دیگر گونه‌های مواد مخدر در منطقه استفاده می‌کنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی آمریکا یک قایق حامل تسلیحات پیشرفته را در دریای عرب توقیف کرد

ویدئو؛ توقیف زیردریایی قاچاقچیان مواد مخدر توسط گارد ساحلی آمریکا

بایدن: ایران به زودی به اسرائیل حمله می‌کند؛ آمریکا به دفاع از تل‌آویو متعهد است