وضع محدودیت‌های تازه در اتحادیه؛ فن در لاین: اومیکرون به سویه غالب در اروپا بدل می‌شود

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش نگرانی‌ها در خصوص افزایش چشمگیر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در آستانه تعطیلات سال نو میلادی در اروپا، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار می‌رود سویه اومیکرون تا اواسط ژانویه به نوع غالب ویروس کرونا در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تبدیل شود.

آگهی

همزمان با افزایش نگرانی‌ها در خصوص افزایش چشمگیر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در آستانه تعطیلات سال نو میلادی در اروپا، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار می‌رود سویه اومیکرون تا اواسط ژانویه به نوع غالب ویروس کرونا در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تبدیل شود.

اورزولا فن در لاین با ابراز تاسف از این که همه‌گیری کرونا دوباره جشن‌های پایان سال را مختل می‌کند اطمینان داد که اتحادیه اروپا با وجود واکسیناسیون ۶۶.۶ درصد مردم، «قدرت» و «امکانات» غلبه بر بیماری کووید-۱۹ را دارد.

در همین حال، جنی هریس، رئیس آژانس امنیت سلامت بریتانیا، روز چهارشنبه گفت که سویه اومیکرون در مقایسه با سویه‌های قبلی نرخ شیوع خیره کننده‌ای را نشان می‌دهد. او احتمال داد که سویه اومیکرون مهم‌ترین تهدید از زمان شروع همه‌گیری ویروس کرونا باشد.

افزایش هشداردهنده موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ با نزدیک شدن به فصل زمستان و ادامه شیوع سویه دلتا، بسیاری از دولت‌های اروپایی را بر آن داشته تا ابعاد اعمال سیاست‌های بهداشت عمومی را در پی افزایش مرگ و میرها در طول فصل پاییز افزایش دهند.

ایتالیا این هفته با هدف محدود کردن سفرهای سال نو از سایر نقاط اتحادیه اروپا به این کشور، ارائه نتیجه منفی آزمایش تشخیص ویروس کرونا را برای مسافران الزامی کرده و پرتغال هم سیاست مشابهی را از ابتدای دسامبر به اجرا گذاشته که بر اساس آن ارائه آزمایش منفی برای همه مسافران بدون در نظر گرفتن وضعیت واکسیناسیون، مبدا سفر یا ملیت آنها الزامی شده است. اسکاتلند نیز اختلاط بیش از سه خانوار را در طول کریسمس ممنوع کرد.

با این حال، دولت بریتانیا از لغو محدودیت سفر اعمال شده در خصوص ۱۱ کشور آفریقایی که با هدف مهار شیوع سویه اومیکرون وضع شده بود، خبر داد.

این در حالی است که سوزان هاپکینز، مشاور ارشد بهداشت عمومی دولت بریتانیا روز چهارشنبه و همزمان با بررسی طرح تازه مهار همه‌گیری کرونا در مجلس این کشور، ضمن تاکید بر لزوم وضع محدویت‌های اجتماعی هشدار داد که موج تازه سرایت سویه اومیکرون در بریتانیا می‌تواند تا پایان دسامبر به یک میلیون نفر در روز برسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در پی شیوع شتابان سویه اومیکرون در اروپا، خانم فن در لاین خواستار مبارزه با بدبینی‌ها نسبت به واکسن، به ویژه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا که نرخ واکسیناسیون کمتری دارند، شد. همزمان اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز روز چهارشنبه گفت که دولت این کشور «اقلیتی کوچک» از افراط گرایان را که تلاش می کنند اراده خود را علیه سیاست‌های ویروس کرونا تحمیل کنند، تحمل نخواهد کرد.

در چنین شرایطی، سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بروکسل نشستی را برگزار خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌گیری کووید ۱۹؛ علائم ابتلا به اومیکرون چه تفاوتی با نشانه‌های سویه دلتا دارد؟

خوش‌بینی فائوچی نسبت به اومیکرون؛ خالق واکسن آسترازنکا نسبت به همه‌گیری «ناگوارتر» هشدار داد

پارلمان آلبانی توافق جنجالی پذیرش پناهجو از ایتالیا را تصویب کرد