مصر در نیمه‌نهایی جام عرب مغلوب تونس شد؛ کیروش: فغانی با قضاوتش ذهن بازیکنان ما را به هم ریخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی مصر
کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی مصر   -   کپی رایت  AP Photo

تیم ملی فوتبال مصر با هدایت کارلوس کیروش در نیمه‌نهایی جام عرب مغلوب مصر شد و از راه‌یابی به فینال این بازی‌ها باز ماند.

قضاوت این دیدار حساس را علیرضا فغانی بر عهده داشت و کیروش در طول بازی بارها اعتراض خود را نسبت به سوت‌ها و نحوه قضاوت این داور ایرانی ابراز داشت.

فغانی در دقیقه ۵۸ یک پنالتی هم به سود تونس اعلام کرد که این موضوع اعتراض مصری‌ها و به ویژه سرمربی آنها را به همراه داشت. فغانی البته با اشاره کمک داوران ویدیویی این صحنه را بازبینی کرد و تصمیم خود را تغییر داد. با وجود اینکه فغانی از اعلام پنالتی صرف نظر کرده بود، کارلوس کیروش همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌داد تا اینکه در نهایت داور مجبور شد با کارت زرد مرد پرتغالی را جریمه کند.

این بازی در مجموع با برتری نسبی تونس همراه بود و سفیدپوشان موقعیت‌های بسیاری روی دروازه حریف ایجاد کردند و تعداد کرنرهای خود را هم دو رقمی کردند. در سوی مقابل اما هرچند مصری‌ها کمتر توپ و میدان را در اختیار داشتند اما موقعیت‌های خطرناک‌تری برای گلزنی داشتند و در دقیقه ۷۵ هم یک فرصت مسلم گلزنی را از دست دادند.

در حالی‌که به نظر می‌رسید این مسابقه حساس بین دو قدرت فوتبال آفریقا و جهان عرب با تساوی بدون گل به پایان برسد و تیم‌ها راهی وقت اضافه شوند، در دقیقه ۹۵ امر السلایا بازیکن مصر روی یک ضربه آزاد به اشتباه با ضربه سر دروازه تیم خود را باز کرد تا مسابقه با نتیجه ۱-۰ به سود تونس به پایان برسد.

اعتراضات کیروش نسبت به داوری تنها محدود به ۹۰ دقیقه نماند و سرمربی پیشین تیم ملی ایران در نشست خبری پس از مسابقه هم از فیفا به دلیل انتخاب فغانی برای این مسابقه ایراد گرفت. این مربی پرتغالی در خصوص این مسئله گفت: «نمی‌خواهم در خصوص داوری صحبت کنم، چون اگر این کار را بکنم دوران سرمربی‌گری من در فوتبال همینجا به پایان می‌رسد اما داور با سوت‌های خود تاثیر منفی روی روان بازیکنان تیم من گذاشت.»

کیروش هرچند در ابتدا گفته بود قصد ندارد در مورد داوری صحبت کند در ادامه در خصوص داوری افزود: «او پنالتی گرفت که فقط خودش آن‌را دیده بود. داور در طول بازی تصمیمات عجیبی گرفت که به ضرر تیم ما بود. فیفا باید برای چنین مسابقاتی دقت بیشتری به خرج دهد و داوران مناسبی را برای این منظور انتخاب کند.»

کیروش در نهایت هم در صحبت‌های خود تاکید کرد که تونس با خوش‌شانسی توانسته این مسابقه را به پایان برساند و پیروز دیدار شود. کیروش پیشتر هم در مرحله نیمه‌نهایی ناکامی را تجربه کرده بود و با تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا مغلوب ژاپن شده بود.

علیرضا فغانی پیشتر و پس از آنکه کارلوس کیروش از تیم ملی ایران رفته بود، نسبت به اعتراضات و رفتار او در قامت سرمربی تیم ملی را نکوهش کرده بود. آقای فغانی در گفتگویی در بهمن ماه ۹۷ ضمن انتقاد از فرهنگ اعتراض به داور نزد بازیکنان ایرانی گفته بود: «متأسفانه اعتراض و پرخاش در فوتبال ایران فرهنگ شده و ما پرخاش‌های کی‌روش را هم تعصب می نامیدیم. بی‌احترامی کی‌روش به سرمربی تیم ملی کره جنوبی را غیرت و تعصب می‌نامیم و از کی‌روش بابت اینکه می‌خواست بنجامین ویلیامز را ادب کند حمایت و تعریف می‌کنیم، نتیجه‌اش همین می‌شود که الان می‌بینیم.»

او همچنین خاطره‌ای از پیر لوئيجی کولینا، رئيس کمیته داوران فیفا در این خصوص تعریف کرده بود: «وقتی می‌خواستند بازی فرانسه و آرژانتین را به من بدهند، کولینا صدایم کرد و گفت: لطفاً مثل سرمربی و بازیکنان تیم ملی کشورت دردسر درست نکن... خب، این خیلی بد است. اشاره کولینا به اعتراض‌های کادر فنی تیم ملی و ملی‌پوشان به قضاوت‌ها بود.»

کارلوس کیروش پس از آنکه از سرمربی‌گری تیم ایران کنار رفت راهی کلمبیا شد و پس از کسب نتایجی ضعیف از این سمت برکنار شد. مرد پرتغالی حالا چند ماهی است که هدایت مصر را بر عهده گرفته و امیدوار است بتواند این کشور را برای دومین دور متوالی راهی جام جهانی نماید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید