محورهای دیدار صدراعظم جدید آلمان از ورشو؛ صادرات گاز روسیه به اروپا و تنش بلاروس-بروکسل

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان
اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان   -   کپی رایت  AP Photo

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز یکشنبه ۱۲ دسامبر به ورشو، پایتخت لهستان سفر کرده تا با رهبران این کشور در خصوص موضوعات مختلفی از جمله بحران مرزی با بلاروس گفتگو کند.

آقای شولتس که به تازگی به عنوان جانشین آنگلا مرکل کار خود را آغاز کرده در این سفر قرار است درباره خط لوله گاز روسیه به آلمان، اختلافات میان ورشو و بروکسل و همچنین تنش‌های اخیر با مسکو بر سر افزایش اقدامات نظامی این کشور در مرز با اوکراین بحث و تبادل نظر کند.

ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان، گفته است که در دیدار با صداعظم جدید آلمان از او خواهد خواست که با طرح راه‌اندازی خط لوله گاز نورد استریم ۲ مخالفت کند. این خط لوله که قرار است گاز روسیه را به آلمان برساند با دور زدن اوکراین این کار را انجام می‌دهد. نخست وزیر لهستان می‌گوید اجرایی شدن این خط لوله می‌تواند باعث سواستفاده مسکو علیه اروپا شود و پوتین در مواردی از آن به عنوان یک اهرم فشار علیه اروپا استفاده کند.

این موضوع به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که در هفته‌های اخیر نگرانی‌ها از احتمال حمله روسیه به اوکراین و اشغال بخش‌های دیگری از این کشور بالا گرفته است. این مسئله موجب شده ایالات متحده و لهستان بیش از پیش از آلمان بخواهند که این خط لوله را متوقف کند. با این حال دولت جدید آلمان علنا تعهدی مبنی بر توقف خط لوله نورد استریم ۲ در صورت حمله روسیه به اوکراین نداده است.

تجمع نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین باعث شده اروپا و آمریکا در این خصوص به مسکو هشدار دهند. جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در گفتگو با همتای روس خود به او هشدار داد در صورتی که روسیه به دنبال حمله به اوکراین باشد جریان خط لوله نورد استریم ۲ می‌تواند مختل شود و در عین حال تحریم‌های اقتصادی سخت علیه روسیه اعمال خواهد شد. روسیه البته همواره قصد برای حمله به اوکراین را رد کرده و در مقابل کی‌یف را متهم کرده که در حال نسل کشی روس‌های اقلیت در مرزهای شرقی اوکراین است.

یکی از دستیاران ارشد کنگره در این خصوص به خبرگزاری رویترز گفته که مقام‌های دولت آمریکا به اعضای کنگره گفته‌اند که برلین و واشنگتن در خصوص تعطیلی خط لوله نورد استریم ۲ در صورتی که روسیه به اوکراین حمله کنند، توافق دارند.

مقام‌های آلمانی این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند اما شولتس روز چهارشنبه اعلام کرد در صورتی که روسیه حدود مرزی اوکراین را نقض کند، عواقبی در انتظار مسکو خواهد بود.

موضوع بحران پناهجویان در مرز با بلاروس از دیگر مسائل مهمی است که انتظار می‌رود در گفتگوی رهبران دو کشور مطرح شود. برلین از تلاش‌های لهستان برای توقف جریان مهاجرانی که به دنبال ورود به اتحادیه اروپا از طریق بلاروس بودند، حمایت کرده است. اتحادیه اروپا، مینسک را متهم می‌کند که با مهندسی این جریان تلاش داشته تحریم‌های اروپا علیه خود را تلافی کند.

همچنین یکی دیگر از مسائل مورد بحث میان طرفین احتمالا اختلافاتی است که اخیرا بین ورشو و بروکسل ایجاد شده است. دیوان دادگستری اروپا پس از آنکه دریافت اصلاحات قضایی تصویب شده در لهستان که توسط حزب دست راستی این کشور پی گرفته شده، قوانین اتحادیه اروپا را نقض می‌کند، جریمه‌هایی را علیه لهستان وضع کرده است.

دولت لهستان می‌گوید حاضر به پرداخت این جریمه نیست و خود دیوان دادگستری اروپا تصدیق کرده که قانون لهستان می‌تواند بر قوانین اتحادیه اروپا اولویت داشته باشد. آلمان گفته است که در این زمینه به بروکسل و ورشو کمک خواهد کرد تا برای این بحران یک راه حل حقوقی پیدا شود.

آنلنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه تاکید کرد که برلین برای یافتن راه حل در زمینه اختلافات حقوقی میان بروکسل و ورشو تلاش خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید