«یابنده گنج کشتی طلا»؛ تامپسون پس از ۶ سال حبس همچنان زندانی است

«یابنده گنج کشتی طلا»؛ تامپسون پس از ۶ سال حبس همچنان زندانی است
«یابنده گنج کشتی طلا»؛ تامپسون پس از ۶ سال حبس همچنان زندانی است   -  Copyright  AP Photos
نگارش از یورونیوز فارسی

این مرد ۶۹ ساله در سال ۱۹۸۸ لاشه کشتی «اس اس سنترال آمریکا» معروف به «کشتی طلا» را که در قرن نوزدهم غرق شده بود پیدا کرد.

تامی تامپسون، مرد ماجراجویی که به جرم عدم همکاری با مقامات آمریکا برای شناسایی محل گنجینه‌ای مفقودشده‌ زندانی است به زودی هفتمین سال از حبسش را آغاز می‌کند.

این کاوشگر علمی از سال ۲۰۱۵ تاکنون به دلیل سرپیچی از دستور دادگاه برای شناسایی مخفیگاه ۵۰۰ سکه طلا که در داخل لاشه یک کشتی تاریخی کشف شد در زندان به سر می‌برد. این مرد ۶۹ ساله همچنین روزانه هزار دلار به دلیل عدم همکاری‌اش با مقامات ایالات متحده جریمه نقدی می‌شود.

پرونده تامی تامپسون به کشفی بر می‌گردد که او در سال ۱۹۸۸ انجام داد. او در آن سال لاشه کشتی «اس اس سنترال آمریکا» معروف به «کشتی طلا» را پیدا کرد. این کشتی با محموله‌ای از صدها کیلوگرم طلا در سال ۱۸۵۷ میلادی در جریان طوفانی دریایی در نزدیکی سواحل ایالت کارولینای جنوبی غرق شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تامی تامپسون مدعی است که هر آنچه را که درباره سکه‌های طلای کشف شده در «کشتی طلا» می‌دانسته اعلام کرده است. با این حال دادستانان فدرال و قاضی پرونده وی بر این باور هستند که او از همکاری برای شناسایی مخفیگاه گنجینه طلای قرن نوزدهمی سر باز زده است.

دوره حبس به دلیل عدم همکاری با دادگاه در آمریکا اغلب به ۱۸ ماه محدود می‌شود اما دادگاه تجدیدنظر در سال ۲۰۱۹ درخواست تامی تامپسون برای پایان دوره زندانش را رد کرد. بنا به حکم این دادگاه تامی تامپسون با سر باز زدن از همکاری با مقامات آمریکا شرایط لازم برای آزادی از زندان را ندارد.

تامی تامپسون قرار است روز هفت ژانویه (۱۷ دی) بار دیگر در برابر قاضی فدرال حاضر شود.

مطالب مرتبط