رقیب جمهوریخواه کلینتون در انتخابات ۱۹۹۶؛ باب دول در ۹۸ سالگی درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
باب دول
باب دول   -  کپی رایت  AP Photo

باب دول، چهره سرشناس حزب جمهوریخواه آمریکا و رقیب بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور در انتخابات سال ۱۹۹۶ روز یکشنبه در سن ۹۸ سالگی درگذشت.

او که کهنه سرباز جنگ جهانی دوم بود در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۸ برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه تلاش کرده بود اما به ترتیب از رونالد ریگان و جورج بوش پدر شکست خورد. باب دول در نهایت در سال ۱۹۹۶ به عنوان نامزد جمهوریخواهان معرفی شد اما بیل کلینتون، نامزد حزب دموکرات و رئیس‌جمهوری وقت که برای دور دوم نامزد شده بود مانع از رهیابی او به کاخ سفید شد.

باب دول در جریان جنگ جهانی دوم به شدت مجروح شده بود و به همین دلیل نمی‌توانست دست راستش را تکان دهد. او در سال ۱۹۶۰ برای اولین بار به عنوان نماینده مجلس نمایندگان به کنگره آمریکا راه یافت. وی توانست در سال ۱۹۶۸ به عنوان سناتور ایالت کانزاس انتخاب شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

الیزابت دول، همسر باب دول نیز بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ سناتور ایالت کارولینای شمالی بود.

باب دول در جریان رقابت انتخاباتی‌اش با بیل کلینتون ۷۳ ساله بود و موضوع سن بالای او و آمادگی‌اش برای برعهده گرفتن وظایف ریاست‌جمهوری به یکی از موضوعات کارزار انتخاباتی تبدیل شد. این در حالی است که بعدها دونالد ترامپ و جو بایدن به ترتیب در ۷۰ و ۷۷ سالگی به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده انتخاب شدند.

باب دول بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۶ رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا بود. او ماه فوریه سال جاری میلادی اعلام کرده بود که به بیماری سرطان مبتلا شده است.