سقوط ارزش لیر ترکیه زندگی ساکنان استان ادلب سوریه را دشوارتر کرده است

سقوط ارزش لیر ترکیه زندگی ساکنان استان ادلب سوریه را دشوارتر کرده است
Copyright أ ب
نگارش از یوسف غریبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استان ادلب، آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان عمدتا اسلام‌گرا از تابستان ۲۰۲۰ لیر ترکیه را جایگزین لیر سوریه کرد.

آگهی

سقوط ارزش لیر ترکیه، فراتر از مرزهای این کشور، زندگی مردم استان ادلب سوریه را هم تحت تاثیر قرار داده است.

استان ادلب، در شمال غربی سوریه، آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان پس از یک دهه جنگ داخلی در این کشور به شمار می‌رود. این استان که از سال ۲۰۱۵ از سوی گروه‌های عمدتا اسلام‌گرا و با محوریت «هیات تحریر شام»، بازوی سابق القاعده در سوریه اداره می‌شود، از تابستان ۲۰۲۰ لیر ترکیه را جایگزین لیر سوریه کرد.

اما ارزش واحد ملی پول ترکیه از آن سال تاکنون ۴۵ درصد کاهش یافته است. ۲۰ درصد از این سقوط بی‌سابقه، تنها در یک ماه گذشته روی داد.

به‌گفته دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد ۹۷ درصد ساکنان استان ادلب در فقر مطلق روزگار می‌گذرانند. سقوط ارزش لیر ترکیه، زندگی این افراد را، چه فروشندگان کالا و چه خریداران را بیش از پیش سخت کرده است.

اگرچه در بازارهای ادلب عملا تنها کالاهای ترکیه فروخته می‌شود، اما دلار همچنان ارز معیار برای واردات است. همین مساله باعث رکود تورمی در این منطقه شده است. محمد البکور، استاد اقتصاد معتقد است برای جلوگیری از کاهش دوباره قدرت خرید شهروندان، باید دستمزدها را با نرخ برابری دلار و لیر محاسبه کرد. او می‌گوید «ما می‌توانیم در دوره بحرانی کنونی، حقوق‌ها را با توجه به نرخ دلار بپردازیم. ارزش دلاری دستمزد را تعیین کنیم و معادل آن را برای نقل و انتقال آسان‌تر، به لیر ترکیه بپردایم.»

با وجود پیشنهادهایی از این دست که عمدتا امکان عملی شدن را ندارند، شرایط زندگی شهروندان تحت محاصره ادلب بیش از پیش سخت‌تر می‌شود. یکی از ساکنان شهر ادلب، مرکز استان می‌گوید: «وقتی لیر ترکیه آمد، امیدوار بودیم که دیگر با سختی‌های سقوط بی‌پایان ارزش پول خودمان مواجه نباشیم. اما هیچ بهره‌ای از پول جدید هم نبردیم.»

یک فروشنده می‌گوید سقوط ارزش لیر آنچنان ادامه دار است که فقط باید یک نفر را برای نوشتن قیمت‌های جدید روی کالاها استخدام کرد.

ترکیه از زمان آغاز بحران سیاسی و جنگ داخلی، یکی از بزرگ‌ترین حامیان مخالفان و شورشیان بوده است. استان ادلب که هم مرز با ترکیه است، مهم‌ترین معبر تاثیرگذاری دولت رجب طیب اردوغان در معادلات سیاسی سوریه و چانه‌زنی آنکارا با مسکو و تهران، حامیان اصلی حکومت بشار اسد به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا رکورد جدیدی ثبت کرد

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۱۴۰۲ رسید