Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکاف ۲۹۰۰ تومانی نرخ رسمی و آزاد دلار؛ بهای ارز زیر سایه نشست وین به قله ۱۳ ماه پیش رسید

طرحی بر اساس اسکناس صد هزار ریالی
طرحی بر اساس اسکناس صد هزار ریالی Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ برابری هر دلار آمریکا و یورو در مقابل ریال ایران همزمان با برگزاری دور تازه مذاکرات وین با هدف احیای برجام و لغو تحریم‌های ایالات متحده به بالاترین سطح در ۱۳ ماه گذشته رسید.

آگهی

نرخ برابری هر دلار آمریکا و یورو در مقابل ریال ایران همزمان با برگزاری دور تازه مذاکرات وین با هدف احیای برجام و لغو تحریم‌های ایالات متحده به بالاترین سطح در ۱۳ ماه گذشته رسید.

بانک مرکزی ایران در آغاز داد و ستدهای روز دوشنبه بازار ارز نرخ رسمی عرضه دلار را با ۲۰۲ تومان افزایش به ۲۶ هزار و ۴۱۲ تومان رساند تا این نرخ طی روزهای یکشنبه و دوشنبه همچنان در پایین‌ترین حد طی یک ماه گذشته قرار داشته باشد. با این وجود، هر دلار آمریکا در معاملات روز دوشنبه بازار تهران بیش از ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان فروش رفت که بالاترین سطح از ۲۱ اکتبر سال ۲۰۲۰(۳۰ مهرماه ۱۳۹۹) تا کنون محسوب می‌شود.

نرخ رسمی عرضه هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۸۰۴ تومان اعلام شد که ۱۰۱ تومان بالاتر از بهای رسمی روز یکشنبه بود و در مقایسه با قیمت آزاد ۳۳ هزار و ۳۰۰ تومانی، دو هزار و ۴۹۶ تومان پایین‌تر بود.

فعالان بازار آزاد ارز ایران افزایش شکاف میان نرخ رسمی و آزاد ارز را متاثر از کاهش عرضه بانک مرکزی ایران می‌دانند؛ اقدامی که به باور برخی کارشناسان اقتصاد ایران با هدف تامین کسری بودجه دولت در نیمه دوم سال جاری صورت گرفته است.

با این حال، برخی معامله‌گران ارز معتقدند که صعود قیمت‌ها در بازار ارز همزمان با آغاز دور هفتم مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و لغو تحریم‌های آمریکا نشان از کاهش امیدها به نتیجه مثبت این دور از مذاکرات دارد. اما در مقابل، خوش‌بین‌های بازار بر این باورند که دامن زدن بانک مرکزی ایران به جهش قیمت‌ها در آستانه مذاکرات وین، با هدف بهره‌بردن از آخرین فرصت برای فروش ارز در بالاترین نرخ ممکن صورت گرفته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

افزایش نرخ ارز در بازار آزاد ایران موجب شد تا با وجود کاهش ۳ دلار و ۲۰ سنتی قیمت هر اونس طلا در معاملات بازار جهانی، بهای هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران به مرز ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برسد و صعود هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز تا یک میلیون و ۲۶۹ هزار تومان ادامه یابد.

هر اونس طلا روز دوشنبه هزار و ۷۸۸ دلار داد و ستد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت پایین‌ترین نرخ برابری ریال در دوره رئیسی؛ دلار به بالاترین سطح در یکسال گذشته رسید

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه

تلاش جمهوری اسلامی برای تعیین جایگزین رئیسی؛ شور و شوق مردم برای بازی همستر از انتخابات بیشتر است