برخی از مناطق چین مرخصی زایمان را برای افزایش نرخ زاد و ولد بیشتر کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
چین مرخصی زایمان را در برخی مناطق بیشتر کرده است
چین مرخصی زایمان را در برخی مناطق بیشتر کرده است   -  Copyright  CANVA PRO

مقامات چندین منطقه از چین تصمیم گرفته‌اند دست‌کم ۳۰ روز مرخصی زایمان را بیشتر کنند تا زوج‌ها به فرزندآوری در مقابله با پیری جمعیت ترغیب شوند.

مقامات چین از امسال به همه شهروندان این کشور اجازه می‌دهند سه فرزند داشته باشند. آن‌ها امیدوارند نرخ زاد و ولد را که سال گذشته به پایین‌ترین سطح خود در بیش از ۴۰ سال گذشته رسیده بود احیا کنند.

مقامات شهری پکن روز جمعه اعلام کردند که زنان از این پس می‌توانند ۱۵۸ روز مرخصی زایمان داشته باشند که ۳۰ روز بیشتر از قانون قبلی است.

مقامات شانگهای پرجمعیت‌ترین شهر چین با ۲۵ میلیون سکنه اقدامات مشابهی را در پیش گرفته‌اند.

در استان ساحلی ژجیانگ در شرق چین اوضاع کمی بهتر است و مادرانی که خواهان فرزند دوم یا سوم هستند از ۱۸۸ روز مرخصی زایمان بهره‌مند می‌شوند. قانون کشوری مرخصی زایمان را ۹۸ روز تعیین کرده است.

این موضوع روز جمعه در شبکه‌های اجتماعی بسیار مورد بحث قرار گرفت و برخی از آن استقبال کردند و برخی آن را مورد انتقاد قرار دادند.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی ویبو تخمین زد که با این اقدام، «نرخ بیکاری برای زنان بیشتر خواهد شد». برخی از کاربران از اینکه طول مدت مرخصی پدر در پکن (۱۵ روز)، شانگهای (۱۰ روز) و ژجیانگ (۱۵ روز)‌ بدون تغییر باقی مانده است ابراز تاسف کردند.

پس از بیش از سه دهه «سیاست تک فرزندی»، چین قوانین خود را در سال ۲۰۱۶ تغییر داد و به همه چینی‌ها این اجازه داده شد تا صاحب فرزند دوم و سپس سوم شوند.

اما به نظر می‌رسد مشوق‌های مقامات تاثیر چندانی بر خانوارهایی که با افزایش هزینه‌های زندگی، تحصیل و مسکن مواجه هستند، ندارد.

نرخ تولد در سال گذشته در چین به شدت کاهش یافت و به ۸.۵۲ تولد در هر هزار نفر رسید. این کمترین رقم از زمان انتشار سالنامه آماری چین در سال ۱۹۷۸ است.