حادثه در معدن زغال سنگ در سیبری ۵۲ قربانی گرفت؛ مدیر معدن بازداشت شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امدادگران آماده امداد رسانی در محل آتش سوزی در معدن زغال سنگ در سیبری حدود ۳۰۰۰ کیلومتری شرق مسکو
امدادگران آماده امداد رسانی در محل آتش سوزی در معدن زغال سنگ در سیبری حدود ۳۰۰۰ کیلومتری شرق مسکو   -   کپی رایت  AP Photo

بر اثر رخداد حادثه در یک معدن در سیبری ۵۲ نفر جان باخته‌اند. شمار کشته‌شدگان پیش‌تر دستکم ۱۱ نفر اعلام شده بود. در مجموع ۴۶ معدنچی و ۶ تن از نیروهای امدادی که در جریان عملیات جستجوی ناپدید شدگان شرکت داشتند کشته شده اند.

این حادثه روزچهارشنبه درمعدن زغال سنگ «لیستویاژنایا» در شهر گراموتینو از توابع کمرووآی سیبری، حول و حوش ساعت هشت و نیم صبح به وقت محلی و زمانی روی داد که ۲۸۵ معدنچی مشغول کار بودند. 

منابع خبری روسیه می گویند می گویند مدیر و شماری از مسئولان معدن هم به دلیل نقض مقررات ایمنی بازداشت شده اند. به گزارش خبرگزاری رسمی تاس طی بازرسی از این معدن در ماه آوریل گذشته ۱۳۹ مورد نقض مقررات ایمنی از جمله مقررات ایمنی حریق، ثبت شده بود.

بررسی های مسئولان روسیه بر روی ۵۸ معدن زغال سنگ این کشور نشان می‌دهد که دستکم ۲۰ معدن از ایمنی و استانداردهای لازم برخوردار نیستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

عملیات نیروهای امدادی برای یافتن ناپدید شدگان که در اثر دودآلود شدن فضا با مانع روبرو شده بود در نهایت و به دلیل خطر انفجار موقتا متوقف شده بود.

نیروهای امدادی تنها موفق شدند ۲۳۹ معدنچی را به سطح زمین منتقل کنند. ۴۳ تن از این افراد برای درمان به بیمارستان منتقل شده‌اند. علت این حادثه مشخص نیست با این حال گفته می شود احتمالا انفجار گاز متان موجب وقوع این حادثه شده باشد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ضمن همدردی با خانواده قربانیان ابراز امیدواری کرده بود تلاش‌ها برای یافتن معدنچیان ناپدید شده به نتیجه برسد.

حادثه مشابهی در این معدن در سال ۲۰۰۴ به قیمت جان ۱۳ معدنچی تمام شده بود. رسانه‌های روسیه می‌گویند این معدن در دوران شوروی سابق هم یک بار شاهد حادثه مرگبار بوده است. در سال ۱۹۸۱ نیز ۵ نفر در اثر انفجار در معدن «لیستویاژنایا» جان خود را از دست داده بودند. مسئولان  کمرووآ سه روز عزای عمومی اعلام کرده اند.