بانک بریتانیایی چهار روز کاری در هفته بدون کاهش حقوق را به کارکنان پیشنهاد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کاهش روزهای کاری
کاهش روزهای کاری   -   کپی رایت  کانوا

یک بانک بریتانیایی در ابتکاری منحصر به فرد روزهای کاریِ هفته را برای همه کارمندان خود به چهار روز کاهش داد بدون آنکه تغییری در حقوق ماهیانه آنها ایجاد کند.

«اتم بانک» ضمن اعلام پیشنهاد یاد شده که به نظر می‌آید با الهام از تغییرات کاری دوران همه‌گیری بیماری کووید۱۹ صادر شده، مدعی شد که بزرگترین شرکت بریتانیایی است که تاکنون دست به چنین اقدامی زده است.

در بیانیه این بانک بریتانیایی آمده است که ساعات کاری هفتگی برای ۴۳۰ کارمند خود را از ۳۷.۵ به ۳۴ ساعت کاهش یافته و اغلب کارمندان برای روزهای دوشنبه یا جمعه از مرخصی استفاده می‌کنند.

«اتم بانک» همچنین یادآور شده که این تغییر که کمی ساعات کاری را در روز طولانی‌تر می‌کند اجباری نیست و کارمندان می‌توانند داوطلبانه آنرا اختیار کنند.

این موسسه مالی آنلاین در بیانیه خود هدف از اجرای طرح یا شده را بهبود بهره‌وری و نیز بهینه‌سازی شرایط ذهنی و جسمانی کارکنان و نیز در رستای رفاه آنها عنوان کرده است.

در این بیانیه تصریح شده که طرح کاهش روزهای کاری از اول نوامبر به اجرا گذاشته شده و اغلب کارکنان نیز از آن استقبال کرده‌اند.

مارک مولن، مدیر عامل «اتم بانک» در این خصوص می‌گوید: «یک هفته کاری چهار روزه فرصت‌های بیشتری را برای کارکنان فراهم می‌کند تا به دیگر کارهای و علایق خود برسند و وقت بیشتری را با خانواده سپری کنند؛ این طرح باعث می‌شود که موازنه سالم و بهداشتی تری میان کار و زندگی برای افراد فراهم شود.»

وی می‌افزاید که تجربه فعالیت در دوران همه‌گیری بیماری کووید۱۹ شیوه‌های تازه‌ از حیث لزوم حضور در دفتر کار و نیز روش‌های کار مدرن را پیش روی شرکت تحت مدیریت وی قرار داده است.

«اتم بانک» از جمله موسسات بزرگ دیجیتالی در بریتانیا است که سال ۲۰۱۶ با معرفی یک اپلیکیشن تلفن همراه کار خود را آغاز کرد.

این بانک سپس با تبلیغات گسترده اقدام به گشایش حساب‌های پس‌انداز و ارائه وام‌های تجاری و مسکن به مشتریان خود کرد.

مدیر عامل «اتم بانک» می‌گوید که طرح یاد شده قبل از اجرا در گروه‌های کوچک‌تر کاری آزمایش نشده و معتقد است که همه باید به این شیوه کاری روی بیاورند تا مشخص شود آیا چنین تغییری مفید خواهد بود یا خیر؟

مارک مولن سپس یادآور شد که اتم بانک از زمان اجرا شدن طرح جدید تاکنون با نقصان و کاهشی از حیث بهره‌وری یا ارائه خدمات به مشتری مواجه نشده اما منطبق شدن کارکنان به این تغییرات به زمان بیشتری نیاز دارد.

یک شرکت مهندسی نرم‌افزار و پردازش داده در شهر نیویورک نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که پس از اجرای موفقیت‌آمیز یک طرح آزمایشی در اوت سال گذشته میلادی در جهت منعطف ساختن برنامه کاری و کاهش روزهایی که کارکنان باید ساعات کاری خود را پر کنند، این طرح برای همیشه اجرایی شد و کارکنان تنها چهار روز در هفته کار می‌کنند.

مدیر عامل «اتم بانک» معتقد است که هفته کاری پنج روزه «یادگار قرن بیستم است» و برای شیوه‌ها وهدف‌گذاری‌های نوین کاری مناسب نیست.

او امیدوار است که شرکت‌های بیشتری از طرح به اجرا درآمده توسط «اتم بانک» استقبال کنند و آنرا به اجرا درآورند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید