Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشدید بحران اجتماعی در گوادلوپ؛ ماکرون خواستار بازگشت آرامش به این جزیره فرانسوی شد

Guadeloupe
Guadeloupe Copyright Elodie Soupama/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Elodie Soupama/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از یک هفته است که مجمع الجزایر گوادلوپ، بخشی از خاک سرزمینی فرانسه، درگیر بی سابقه ترین ناآرامی‌های خیابانی است. آتش اصلی این اعتراضات با مخالفت در برابرگذرنامه سلامت شعله ور شد و رفته رفته به مهم ترین اعترضات خیابانی ضددولتی بدل گشت.

آگهی

مجمع الجزایر گوادلوپ، که بخشی از خاک سرزمینی فرانسه به حساب می آید بیش از یک هفته است که میزبان کم سابقه ترین ناآرامی های ضددولتی است. ناآرامی های که در اعتراض به طرح «گذرنامه سلامت» دولت امانوئل ماکرون آغاز شد و حالا تبدیل به مهم ترین اعتراضات علیه بحران های اجتماعی در سال های اخیر شده است.

گوادلوپ که در غرب اقیانوس اطلس قرار دارد یکی از پنج جزیره ای است که به‌نوعی استان فرادریایی فرانسه محسوب می شود. جزیره مارتینیک، رئونیون و مایوت و گویان دیگر شهرستان های فرادریایی فرانسه را تشکیل می دهند. این جزایر که در دو قاره آفریقا و آمریکا قرار دارند مورد بیشترین تبعیض ها در دهه های اخیر نسبت به ساکنان مرکز قرار داشته اند.

اغلب ساکنان گوادلوپ همچون دیگر جزیره های فرادریایی فرانسه را سیاهپوستان تشکیل می دهند. سیاهپوستانی که نسل‌های بجای مانده از دوران برده داری سیستماتیک رژیم‌های گذشته فرانسه در قرن نوزدهم و اوايل قرن بیستم هستند.

با شدت گرفتن ناآرامی‌ها در گوادلوپ، امانوئل مکرون که از شهر آمیان در شمال فرانسه بازدید می‌کرد در یک سخنرانی ضمن محکوم کردن «خشونت های شهری»‌ از جمله سوزندان خودروها به فرانسوی ها اطمینان داد که «اغلب شهروندان گوادلوپ موافق گذرنامه سلامت» هستند و عده قلیلی از معترضان نمی توانند «دروغ هایشان» را به جامعه تحمیل کنند. رئیس جمهوری فرانسه در سخنان خود تاکید کرد که باید به هر قیمتی «نظم عمومی در گوادلوپ حفظ شود هر طور که هست باید به خشونت های متعدد پایان داد.»

منبع اصلی درآمد شهروندان گوادلوپ گردشگری است و در دو سال اخیر به‌دلیل گسترش و شیوع ویروس کرونا بسیاری از آنها بیکار شده اند. برخی از نهادهای اجتماعی مستقر در گوادلوپ می گویند که «مخالفت با گذرنامه سلامت، بهانه ای بدست جوانان بیکار و ناخرسند از وضعیت اجتماعی داده تا خشم خود را ابراز کنند.»

سباستین لکورنو وزیر متصدی شهرستان‌های فرادریایی فرانسه هم دوشنبه خشونت های شهری را به شدت محکوم کرد و گفت که کابینه دولت دوشنبه شب جلسه اضطراری در این زمینه برگزار خواهد کرد. در این جلسه وزیر کشور، ژرالد دارمنن و نخست وزیر، ژان کاستکس نیز حاضر خواهند بود.

وی همچنین اعلام کرد در پی اعزام نیروهای ویژه برقراری امنیت، تا کنون ۹۵ نفر از «افراد خاطی و خشونت ورزان» بازداشت شده اند.

در یک هفته اخیر معترضان که بخش بزرگی از آنان را جوانان دانشجو در این جزیره تشکیل می دهند برای بیشتر شنیده شدن صدای خود کلاس های دانشگاهی را تحریم کرده اند. این جوانان چندین روز دانشگاه را محاصره کردند که سرانجام نیروهای امنیتی در روز یکشنبه موفق شدند به محاصره پایان بدهند.

همچنین در روزهای اخیر، برخی از بزرگترین فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها در این جزیره غارت شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی حزب راست افراطی فرانسه: باید بگذاریم پناهجویان در مرز لهستان از سرما بمیرند

شورای اروپا به دنبال واکنش‌ها در فرانسه از کارزار «آزادی در حجاب» عقب‌نشینی کرد

بن‌بست سیاسی بی‌سابقه در فرانسه پس از انتخابات پارلمانی؛ سناریوهای تشکیل دولت جدید کدامند؟