حمله به کنسولگری ایران در هامبورگ؛ خطیب‌زاده: سفیر آلمان به وزارت خارجه فراخوانده شد

حمله افراد ناشناس به کنسولگری ایران در هامبورگ
حمله افراد ناشناس به کنسولگری ایران در هامبورگ Copyright خبرگزاری های فارس و ایسنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهران در پی حمله به کنسولگری ایران در شهر هامبورگ اعلام کرد که سفیر آلمان به وزارت خارجه ایران فراخوانده شده و این موضوع با کمک دولت آلمان در حال پیگیری است.

آگهی

تهران در پی حمله به کنسولگری ایران در شهر هامبورگ اعلام کرد که سفیر آلمان به وزارت خارجه ایران فراخوانده شده و این موضوع با کمک دولت آلمان در حال پیگیری است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مهاجمانی ناشناس جمعه شب ۱۹ نوامبر با پرتاب کوکتل مولوتف به کنسولگری ایران در هامبورگ حمله کرده بودند.

اگر چه تاکنون هیچ گروه یا شخصی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است اما پلیس آلمان خبر داده که تحقیقات درباره این حمله را با بررسی دوربین‌های مدار بسته ساختمان آغاز کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر از دولت آلمان خواسته بود نسبت به وظایف خود در تامین امنیت اماکن دیپلماتیک ایران در این کشور در چارچوب کنوانسیون وین «جدی و مسئولانه» عمل کند.

برخی از دفاتر نمایندگی‌های ایران در کشورهای مختلف در سال‌های گذشته بارها صحنه اعتراض گروه‌های مختلف مخالف نظام سیاسی ایران بوده است.

آقای خطیب‌زاده همچنین امروز دوشنبه ۲۲ نوامبر در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره مباحث مطرح شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر توافق موقت میان ایران و کشورهای باقی‌مانده عضو برجام، گفت: «مواضع رسانه‌ای برخی کشورها به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به مذاکرات وین، بیشتر ادعاهای رسانه‌ای است.»

آیا فرانسه در نقش پلیس بد وارد شده است؟

او در پاسخ به این سوال که آیا فرانسه دوباره در نقش پلیس بد ظاهر شده است، گفت: «در خصوص برخی مواضع رسانه‌ای محاسبات اشتباه صورت گرفته است و می‌خواهند جای مدعی و متهم را تغییر دهند.»

پیشتر وزارت خارجه فرانسه با «نگران کننده» خواندن آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، اعلام کرده بود: «شورای حکام آژانس باید در این زمینه پیامی محکم به ایران بفرستد.»

ان-کلر لو ژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته بود که «ایران باید سریع به تعهدات و وظایفش در قبال آژانس بازگردد و به تعهداتش در قبال توافق برجام عمل کند.»

آقای خطیب‌زاده در ادامه نشست مطبوعاتی خود گفت که تمرکز تهران بر جدی شدن گفتگوها در وین و همچنین رفع تحریم‌های «یکجانبه فراسرزمینی و غیرقانونی» است که علیه ایران اعمال شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره اجلاس پیش روی شورای حکام و امکان صدور قطعنامه در خصوص ایران توسط این شورا گفت: «ما در چهارچوب تحولات، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»

آقای خطیب‌زاده با اشاره به سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران که قرار است دوشنبه شب ۲۲ نوامبر انجام شود، گفت که تهران همواره به آژانس توصیه کرده‌ است که مسیر ارتباط با ایران را در «چهارچوب حقوقی» ادامه دهد.

او در ادامه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست اجازه ندهد که برخی از کشورها «اهداف سیاسی‌شان» را به نام این نهاد بین‌المللی پیش ببرند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای خطیب‌زاده در تشریح جزئیات تیم اعزامی ایران به مذاکرات وین، بدون اشاره به جزئیات از اعزام یک تیم «کامل» به وین خبر داد.

واکنش تهران به گزارشی مبنی بر تاسیس پایگاه نظامی مخفی چین در امارات عربی متحده

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» مبنی بر تاسیس پایگاه نظامی مخفی چین در امارات عربی متحده، گفت: «اخبار تأیید نشده نمی‌توانند مبنای اظهارنظرها قرار بگیرند.»

او با بیان اینکه «روابط ایران و چین کاملا نزدیک و پر از رفت و آمدهای دیپلماتیک در سطوح مختلف است»، گفت که چین به سیاست‌ها، نگرانی‌ها و منافع ایران احترام گذاشته و هم ایران چنین کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش آژانس درباره افزایش ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده ایران؛ تهران واکنش نشان داد

احتمال «صدور قطعنامه» علیه ایران؛ گروسی: عدم تماس دولت رئیسی با من حیرت‌انگیز است

انقضای تحریم‌های موشکی؛ ایران در تلاش برای «اثبات اقتدار»، آمریکا و متحدان به دنبال حفظ «محدودیت‌ها»