دومین شب شورش‌ علیه محدودیت‌های کرونایی در هلند

شهر لاهه هلند
شهر لاهه هلند Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراض‌ها در هلند بر سر اعمال محدودیت‌های کرونایی تازه دولت در دومین شب نیز به خشونت کشیده شد و معترضان به سمت پلیس سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند.

آگهی

اعتراض‌ها در هلند بر سر اعمال محدودیت‌های کرونایی تازه دولت در دومین شب نیز به خشونت کشیده شد و معترضان به سمت پلیس سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند.

نیروهای پلیس با تجهیزات کامل، گروهی از تظاهرات‌کنندگان را در لاهه عقب راندند. از سوی دیگر آن‌ها از یک خودروی آب‌پاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی انبوه دوچرخه‌های پارک شده در یک تقاطع شلوغ استفاده کردند. طبق گزارش‌ها، در این درگیری پنج نیروی پلیس مجروح و دست‌کم هفت‌ نفر بازداشت شدند.

رسانه‌های هلندی همچنین اعلام کردند اعتراض‌هایی در شهر اورک و شهرهای استان لیمبورگ جنوبی رخ داد و برخی از هواداران خشمگین، دو مسابقه فوتبال که به دلیل محدودیت‌های کرونایی پشت درهای بسته برگزار می‌شد، مختل کردند.

شب گذشته در شهر بندری روتردام نیز سه نفر در اثر تیراندازی پلیس زخمی شدند. پلیس بعد از ظهر شنبه گفت که نیروهای آن‌ها در روتردام ۵۱ نفر را بازداشت کردند که حدود نیمی از آن‌ها زیر سن قانونی بوده‌اند.

اعتراض حق بزرگی در جامعه ما است اما آنچه دیشب دیدیم صرفا رفتار جنایتکارانه بود. این ربطی به تظاهرات ندارد
فرد گراپر هاوس
وزیر دادگستری هلند

فرد گراپر هاوس، وزیر دادگستری هلند حوادث خشونت‌بار را محکوم کرد.

وی در بیانیه‌ای گفت: «شورش و خشونت شدید علیه نیروهای پلیس، نیروهای ضد شورش و آتش‌نشانان در روتردام مشمئز کننده است.»

وی افزود: «اعتراض حق بزرگی در جامعه ما است اما آنچه دیشب دیدیم صرفا رفتار جنایتکارانه بود. این ربطی به تظاهرات ندارد.»

هلند شنبه گذشته محدودیت‌های سه‌ هفته‌ای جدید را اعلام کرد و اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ممنوعیت ورود افراد واکسینه نشده به برخی مکان‌ها است.

تظاهرات مسالمت‌آمیز با شرکت هزار نفر نسبت به محدود کردن دسترسی افراد واکسینه نشده به مکان‌های خاص در اوایل روز شنبه در شهرهای هلند برگزار شد اما جو اواخر روز شنبه تغییر کرد.

فردی یلماز، صاحب یک پیتزا فروشی در لاهه به خبرگزاری فرانسه گفت: «پلیس چند نفر را از مغازه او بیرون کشیده، شیشه در ورودی را شکسته و بدون هیچ دلیلی به دستم ضربه زده است.»

طبق مشاهدات خبرنگار خبرگزاری فرانسه، پلیس چندین نفر را در یک محله کارگرنشین در لاهه بازداشت کرد و نیروهای لباس شخصی در یکی از نقاط شهر یک زن را از خودرویی بیرون کشیدند.

پلیس لاهه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پنج نیروی پلیس مجروح شده‌اند که یکی از آن‌ها دچار ضربه مغزی شده و دو نیروی دیگر در اثر مواد آتش‌زا دچار آسیب شنوایی شده‌اند. طبق گفته پلیس، سنگی که از سوی «اغتشاشگران» پرتاب شد، شیشه یک آمبولانس عبوری حامل بیمار را شکست.

از طرف دیگر هواداران دو مسابقه لیگ برتر فوتبال هلند در شهر غربی آلکمار و شهر شرقی آلملو که بدون تماشاگر برگزار می‌شد، با زور وارد استادیوم شدند.

رسانه‌های هلندی اعلام کردند که این دو بازی برای چند دقیقه متوقف شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهار اسرارآمیز کرونا؛ چرا برخلاف پیش‌بینی‌ها کووید-۱۹ در آفریقا بیداد نکرد؟

گرتا تونبرگ، فعال سرشناس سوئدی در اعتراض به تغییرات اقلیمی در هلند بازداشت شد

گروگانگیری در کلوب شبانه‌ای در هلند؛ گروگان‌ها آزاد شدند اما وضعیت فوق‌العاده همچنان ادامه دارد