حملات انتحاری در کامپالا؛ سه انفجار در پایتخت اوگاندا ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بمب‌گذاری انتحاری در اوگاندا
بمب‌گذاری انتحاری در اوگاندا   -   کپی رایت  AP Photo

وقوع سه انفجار در کامپالا، پایتخت اوگاندا در بامداد روز سه‌شنبه ۱۶ نوامبر دست‌کم سه کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت. بدنبال این سه انفجار که عاملان هر سه انتحاری بودند، نمایندگان پارلمان و عابران وحشت‌زده پناه گرفتند.

به گزارش منابع خبری، این انفجارها در نزدیکی ساختمان پارلمان اوگاندا و مقر مرکزی پلیس این کشور رخ داد.

پلیس اوگاندا با تایید کشته شدن هر سه بمب‌گذار این حملات انتحاری، با بازداشت فردی مظنون از خنثی کردن یک عملیات انتحاری دیگر خبر داد.

سخنگوی پلیس اوگاندا با اشاره به افرادی که در جریان این انفجارها زخمی شده‌اند، گفت که حداقل ۳۳ نفر از آن‌ها در بیمارستان تحت مداوا هستند که وضعیت پنج نفرشان وخیم است.

یک دیپلمات به رویترز گفت که دو پلیس در میان قربانیان این انفجارها بوده‌اند. پلیس اوگاندا هم از کشته شدن ماموران پلیس در جریان انفجارهای امروز خبر داد اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

 پلیس اوگاندا اعلام کرده بود بر اساس اطلاعات به دست آمده، «نیروهای دموکراتیک متحد» وابسته به داعش مسئول این انفجارها هستند. ساعاتی پس از این اظهارات پلیس اوگاندا، داعش مسئولیت انفجارها را برعهده گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی پلیس اوگاندا گفت که اطلاعات آن‌ها نشان می‌دهد که عاملان انفجارها «گروه‌های تروریستی داخلی» هستند. پیش‌تر نیز شورشیان اسلامگرا چندین بمب‌گذاری مرگبار را در اوگاندا انجام داده بودند.

انفجارها در کامپالا، کشوری را شوکه کرد که به عنوان سنگری در برابر شورشیان الشباب در شرق آفریقا شناخته می‌شود.